#GetUpStandUp — Kypr

single-image

Termín konání: 24.-30. říjen 2019

Místo konání: Pedoulas village, Kypr

Program a akce: program Europe for Citizens, Strand 1 „European Remembrance“, tréninkový kurz

Tento projekt je součástí dlouhodobého projektu #GetUpStandUp. Kick-off meeting proběhl v říjnu na Kypru a více si o něm můžete přečíst zde. Kromě kick-off meetingu také proběhla v ČR intervence (17. listopadu 2018 na pochodu v centru Brna) a veřejná debata zorganizovaná Tmelníkem v Brně (duben 2019). V červnu 2019 také proběhl pod taktovkou italské organizace tréninkový kurz, o kterém se dozvíte více zde. V září 2019 v Litomyšli proběhl další tréninkový kurz zorganizovaný Tmelníkem – více se dozvíte zde.

Pročtěte si info-pack a zorganizované aktivity zde.

 

Účastnící-se země: Cyprus, Germany, Italy, Greece, Czech Republic and Poland

 

Účastníci českého týmu: Daniel Branný, Martin Zeman

 

Hostitelská organizace: YEU Cyprus

Report z projektu:

Ve dnech 24-30.10. 2019 jsem měl příležitost zúčastnit se tréninkového kurzu na Kypru. Organizace GetupStandup pro nás uspořádala pobyt v překrásné vesnici Pedoulas. Společně s lidmi z Řecka, Itálie, Německa, Polska, České republiky a samozřejmě Kypru se nás sešlo 24 účastníků. 

 

První den jsme měli domluvenou schůzku v 19:00 hodin na náměstí v přístavním městě Larnaka. Na náměstí jsme společně nasedli do autobusu, který nás bezpečně dovezl na místo našeho projektu v Pedoulas. Po příjezdu jsme společně povečeřeli, a před tím než jsme šli všichni po náročném dni spát, se každý z nás krátce představil, a také jsme si řekli co nás v následujících dnech čeká. Ubytovaní jsme byli ve velice pěkném hotelu, pokoje byly pro dva až tři lidi. Součásti hotelu byla také restaurace, ve které nám po celý pobyt v Pedoulas vařili moc chutná, tradiční kyperské jídla. 

 

Na prvním patře se nacházela místnost, v níž se konaly veškeré naše workshopy. Hned druhý den jsme měli příležitost si onu místnost prohlédnout. Po celou dobu workshopu jsme měli přístup k malé kuchyňce, ve které jsme si při tzv. ,,coffee breaks´´ mohli dopřát kávu či čaj. Nejpříjemnější ovšem bylo dopřát si onu kávu či čaj na obrovském balkoně, který jsme měli ve volném čase k dispozici. Workshopy jsme měli vždycky dvakrát po hodině a půl dopoledne i odpoledne. Mezi semináři jsme měli vždy půl hodinu na vydechnutí. Semináři nás provázel po celou dobu velice zkušený Benedikt Heelchair, který byl za pomocí neformálního vzděláni schopen za ták krátký čas předat neskutečně mnoho informací. Na workshopech jsme se zabývali tématy jako lidská práva, obhajoba, politika nebo například nenásilné řešení konfliktů. Poznali jsme mnoho aktivistů, kteří bojovali za lidská práva jako je například Martin Luther king nebo Nelson Mandela. Měli jsme příležitost vysoušet si vytvořit projekty/organizace obhajující lidská práva lidi LGBTQ, uprchlíku, šikanovaných osob a mnoho dalších. Také jsme se věnovali tzv. ,,Forum Theatre´´ , který nám úžasným způsobem dokázal přiblížit dané nelehké situace a měli jsme šanci se nad jednotlivými problémy zamyslet společně. Nechyběly také ,,International evenings´´, které jsme si všichni velice oblíbili. Lidé ze všech zemí se mohli pochlubit svými tradicemi, jídlem, a v naším případě také tradičním tance, jmenovitě Polkou. Poslední den jsme jeli na výlet do hlavního města Kypru Nikósie. Tam jsme se setkali s organizací, která pomáhá urovnávat vztahy mezi severní a jižní části Kypru. Velice zajímavé bylo prodiskutovat situaci s tamějšími lidmi. Po skončení debaty jsme se si samotnou Nikósii mohli prohlídnou, a také projít přes hranice na severní část Kypru.  

Na projektu GetupStandup jsem se naučil nespočet věcí, potkal mnoho úžasných lidí, a domů jsem si odvezl mnoho užitečných informací a nezapomenutelných zážitků. Chtěl bych z celého srdce poděkovat organizaci EYCB, za umožnění se na tomto projektu zúčastnít.

Daniel Branný

Možná se ti bude líbit