ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Arcus, Rumunsko
Termín konání: 3.—12. listopad 2024
Český tým: 5 účastníků + 1 group leader.
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Inno Edu
Report z projektu:
Say no to racism: Nikdo se nerodí s nenávistí vůči druhému člověku
Ve dnech 3. 11. 2024 až 12. 11. 2024 se v rumunském městě Sfântu Gheorghe uskutečnil Erasmus + projekt Say No To Racism, který sdružil účastníky z celkem 10 zemí (Arménie, Ázerbájdžán,
Bosna a Hercegovina, Česko, Gruzie, Itálie, Maďarsko, Moldávie, Polsko, Portugalsko) s cílem pochopit příčiny rasismu, rozpoznat jeho projevy a pokusit se nalézt řešení na nesnadné otázky, které v souvislosti s ním vyvstávají.
Projekt proběhl pod záštitou organizace InnoEdu, která sídlí ve městě Sfântu Gheorghe, při jehož návštěvě na moment zapomenete, že se nacházíte v Rumunsku, neboť většinu místního obyvatelstva tvoří Maďaři, kteří se v této oblasti usazovali již od středověku. Ostatně celý, Karpaty zvlněný, region Transylvánie (Sedmihradska) je kulturně dosti pestrý. A v době trvání Erasmus + projektu to platilo obzvlášť.
Právě vysoká kulturní pestrost vytvářela v rámci projektu řadu příležitostí a impulsů k tomu poznat nové pohledy na svět a uvědomit si jak rozdíly, tak hodnoty a principy, které jednotlivé účastníky spojují. Velmi zajímavá byla v tomto ohledu hned jedna z prvních aktivit, kdy každá ze zúčastněných zemí měla formou divadelního představení představit ožehavá témata spjatá s rasismem v jejich zemi. Účastníci se nebáli otevírat náročná a leckdy kontroverzní témata, což se v rámci projektu později potvrdilo ještě několikrát.
Celým programem nás provázela zkušená lektorka Eva. Zvolené aktivity byly promyšlené a často velmi kreativní. Jedním z úkolů bylo například složit písničku bojující proti rasismu. Ze společného úsilí účastníků vzniklo hned několik zdařilých skladeb. Jindy jsme zas vyrazili do terénu, ať už kvůli utužování kolektivu a poznávání města, anebo s cílem pochopit a poznat životní styl romské komunity, jejíž čtvrť ve Sfântu Gheorghe představuje „společensky vyloučenou“ lokalitu. Věřím, že zážitky z této exkurze byly pro každého velmi cenné.
Pracovní dny byly též proloženy dvěma výlety. Nejdříve jsme se vypravili k vulkanickému jezeru Lacul Sfanta Ana, které bylo ukryto mezi hustými a podzimem zbarvenými lesy. Ačkoli se nám bohužel (nebo bohudík) nepodařilo setkat s medvědem, každý si zde alespoň vychutnal místní specialitu zvanou kürtöskallács, která je původní předlohou v Čechách rozšířeného trdelníku. Druhý výlet byl spjat s notoricky známou osobností Vlada III. Drákuly, u nějž se reálný historický obraz mísí s fikcí Brama Stokera, jenž z něj učinil nejslavnějšího upíra na světě. Ačkoliv není vůbec jisté, zdali někdy skutečný Drákula opravdu hrad Bran navštívil, přezdívka Drákulův hrad z hlediska marketingu funguje výborně. Po návštěvě Branu jsme poslední společné odpoledne strávili v malebném městě Brašov, kde už bylo ve vzduchu cítit hořkosladké loučení. Každý si z projektu kromě znalostí a nově nabytých dovedností odvezl též spoustu zážitků, vzpomínek a přátel z celého světa. Kéž se naše cesty znovu setkají!
Martin P.