Termín konání: 30. březen – 7. duben 2014
Místo konání: Praia Grande, Portugalsko
Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz
Účastníci: Hana Kolářová, Martin Černý
Report z projektu:
Náš projekt The Future of Democracy se konal v krásné vesničce jménem Praia Grande, v Portugalsku. Bydleli jsme v budově, která je běžně užívána jako víceúčelový dům převážně pro děti, dětské tábory, školy v přírodě atp., takže vše bylo krásně barevné a příjemné. Každé ráno jsem měla přímo z postele vyhlídku na oceán, kde jsme mohli trávit svůj volný čas. Sešli se mladí lidé ze Švédska, Turecka, Polska, Německa, Řecka, Itálie, Španělska, Portugalska a České republiky. Za sebe mohu říct, že s mnoha z účastníků jsme si vytvořili velice přátelský vztah a jsme společně stále v kontaktu
Po příjezdu jsme se první den seznamovali pomocí různých aktivit, her a učili jsme se společně spolupracovat. Tento typ aktivit měl na starosti trenér Rodrigo, který nám v průběhu celého projektu dodával energii prostřednictvím pohybových i vtipných aktivit.
Na aktivity týkající se přímo projektu, nás trénovali Mia a Rui. Oba trenéři byli velice profesionální, a dokázali nás vždy velice zajímavě a silně vtáhnout do tématu. Hlavním takovým diskutovaným tématem byla metoda Deep democracy, což je rozhodovací proces, který respektuje a zahrnuje menšiny a snaží se finální výsledek jednání přizpůsobit právě nejen většině, ale i menšinám. Tuto rozhodovací metodu jsme si jeden den trénovali, a na konci jsme téměř všichni došli k závěru, že tato metoda je velice vhodným rozhodovacím procesem, avšak pouze pro malé skupiny, například skupiny mládeže nebo základní školy. Například v parlamentu by se tato metoda stala velice zdlouhavou a neefektivní.
Jeden z dalších dnů s námi strávil trenér Jo. Velice zábavnou a inspirativní cestou nám představil jeho vlastní projekt, nazývaný Plán B. Jedná se o simulaci chování a rozhodování jednotlivých států, přičemž jsme byli rozděleni do skupin, dostali jsme určitý fiktivní finanční obnos, a měli jsme vybudovat infrastrukturu města. Celou práci nám však bránily úkoly typu žádosti o pomoc od uprchlických skupin. Průběh celé hry byl pro všechny velice emotivní, a po zbytek dne jsme měli problém se odchýlit od našich rolí. Výsledek byl velice překvapivý a všechny nás šokoval.
V půlce projektu jsme jeli navštívit pobřežní městečko Cascais, jež je již několik století prázdninovým sídlem bohatých šlechtických rodů, a v současnosti velice oblíbený turistickým cílem. V městské radnici byla pro nás uspořádána přednáška o místní občanské iniciativě. Ta spočívá v tom, že je každoročně z městského rozpočtu uvolněna částka, která je určena pro nápady a projekty místních obyvatel. Obyvatelé každoročně představí své projekty, a následně se o nich hlasuje prostřednictvím sms. Projekt, který vyhraje, je zafinancován z tohoto fondu.
Další den jsme byli seznámeni s celkovou strukturou nově chystaného programu Erasmus plus, a našich možnostech se v jednotlivých iniciativách účastnit. Celý projekt byl koncipován velice promyšleně, jako účastníci jsme měli veliký prostor pro naše názory a zpětnou vazbu. Opravdu nemohu zmínit ani jedno negativum celé akce, protože jsem žádné neshledala.
Co se týče jídla, bylo vynikající. Po většinu času jsme dostávali portugalské jídlo, a poslední dva dny jsme mohli ochutnat tradiční portugalské slané koláče, smažené ryby a grilované maso. Po celou dobu také byla k dispozici káva, čaj a ovoce jako občerstvení během celého dne. Dále jsme ochutnali i tradiční řecké pochoutky, polský tradiční alkoholický likér a turecké sladkosti. Za náš český tým jsme přivezli našim kolegům Becherovku a lázeňské oplatky. Obě pochutiny všem velice chutnali.
Po skončení projektu jsme ještě strávily 2 volné dny v Lisabonu, kde jsme objevovali krásné dlážděné uličky plné schodů a tradičních malých žlutých tramvají. Celý projekt hodnotím velice nadprůměrně a jsem velice ráda, že jsem se mohla zúčastnit.
Hana Kolářová