ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Eskişehir, Turecko
Termín konání: 10.—18. listopad 2023
Český tým: 3 účastníci (pracovníci s mládeží ve věku 23—40 let)
Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.
Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.
Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).
V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.
Hostitelská organizace: Birlikte Yasam Dernegi
Popis projektu:
As a reaction to the recent migration crisis partners decided to make a training course with the aim to empower youth workers to use intercultural dialogue as a tool in combating intolerance towards migrants, fostering mutual understanding, and creating better integration mechanisms in shaping a more inclusive Europe.
Objectives
Workshops & activities:
Various non-formal educationmethodology-based activitieswill be carried out during the whole duration ofthe project. Participants will improve their analytical and problem-solving skills, try to critically observe the current migration crisis, and develop their creativity in elaborating practical integration tools for the inclusion of young immigrants.
Specifically, the aforementioned NFE (non-formal education) methods will be applied in the program, namely getting to know each other and team building activities, city game, theory-oriented sessions, brainstorming, world cafe, role plays, forum theatre, simulation game, small group discussions, Open Space Technology, study visit and reflection activities.
In order to get a general understanding of the topic, the participants will work in small groups and try to find the types, reasons, and impacts of migration. A simulation game will be followed for understanding the role of immigrants in our societies and how it feels to be an immigrant. Sharing experiences and best practices will be done with the method of Open Space Technology where participants will share the tools and methods they use while working with young people with immigrant backgrounds. Based on the knowledge and shared tools, the participants will elaborate a Recommendation paper and ToolKit with the purpose to disseminate it among other youth workers and assist them in their youth work with young immigrants.
All we seek is CREATIVE BOOST! Do you want to learn about migration? All participants will share their knowledge and ideas, which will make it for the final output: Recommendation paper and ToolKit!