The Nature of Human Rights — Island

single-image

Kdy: 20.-27. červenec 2012

Kde: Borgir, Island

Účastníci: Klára Čencová, Michal Brumar, Jan Buchalcev.

Účastnický poplatek: 100 euro (splatný přímo organizátorům na místě)

Report z projektu:

Projekt „The Nature of Human Rights“ se odehrával ve dnech 20.-27.7.2012 na Islandu ve středisku Minni-Borgir. Seminář, spoluorganizovaný organizací Council of Europe, ECYC a islandskou agenturou Samfés, byl určen zejména pro pracovníky s mládeží a dobrovolníky se zájmem o lidská práva; participanti pocházeli nejvíce z Belgie a Islandu, dále Kypru, Švédska , Ruska, Arménie, Velké Británie a Irska.

Specifikem semináře byla úžasná islandská příroda a pak také všudypřítomné nadpřirozené bytosti – hodní Elfové a zlí Trollové, kteří nás doprovázeli celým pobytem (alespoň to tvrdili organizátoři, zejména v situacích, kdy se něco pokazilo – Islanďané podobné historky totiž milují. 

Celkově byl projekt velmi dobře zorganizován – ubytováni jsme byli v chatkách po 3-4 lidech, v areálu byli i tři „hot tubs“, venkovní vany s horkou vodou, ve kterých jsme trávili nejeden večer. 

Na začátku semináře jsme měli možnost se více poznat prostřednictvím ice-breakingových her, další den byly zorganizovány nejrůznější teambuildingové venkovní aktivity. Dále byly na programu workshopy a aktivity s tématy o lidských právech (jeden den jsme trávili v youth clubu v Selfossu), hostem několika workshopů byla i paní z Council of Europe, jejíž prezentace patřila k jedněm z nejlepších. 

Dále pro nás byly zorganizovány 3 workshopy (ze kterých jsme si každý měli vybrat pouze dva) – jednalo se o venkovní vaření, venkovní hry a posledním workshopem bylo kreativní umění. Myslím, že všem se workshopy alespoň trochu líbily; následně jsme měli nabyté dovednosti aplikovat během výletu – túry do Reykjadalur, oblasti termálních řek. Během výstupu jsme tak hráli několik her, které jsme během workshopu sami vytvořili, a vyvrcholením bylo opět venkovní vaření, kde jsme mohli uplatnit již naučené znalosti, např. rozdělávání ohně, které pro nás nebylo jednoduchým úkolem, ani s nejrůznějšími pomůckami. 

Poslední den jsme se přesunuli do Reykjavíku, který měl být dějištěm city hunt“ , bohužel se ale kvůli časovým důvodům tato aktivita nakonec nekonala a proběhlo pouze skupinové zhodnocení semináře; den byl završen oslavou 40 let Council of Europe v prostorech místního youth clubu.

Klára Čencov

Možná se ti bude líbit