Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dobrovolnické týmy (dva týdny)
Termín konání: 28. srpen — 12. září 2024
Místo konání: Cloughjordan, Irsko
Dobrovolník: František Z.
Hostitelská organizace: Cloughjordan Community Farm
Deník z dobrovolnictví:
Mezi 29. srpnem a 12. zářím 2024 jsem se vypravil na Teams ESC do ekovesnice Cloughjordan v Irském regionu Tipperary. Do ostrovní země se většina zahraničních dobrovolníků vypravila letecky, nicméně našel se i jeden, který absolvoval několikadenní cestu vlaky a trajektem. Do samotné vesnice Cloughjordan někteří z nás dorazili vlakem, někteří autobusem do blízkého městečka Roscrea odkud nás dodávkou organizátoři dopravili až do ekovesnice. Tým dvanácti dobrovolníků z ČR, Itálie, Belgie, Španělska, Irska, Německa a Švédska měl za úkol postavit stodolu na sušení zeleniny a semen.
Po příjezdu jsme se věnovali především důkladné stavbě stanů, které se staly na následující téměř tři týdny naším domovem. Snídaně, obědy a večeře jsme připravovali svépomocí v provizorní kuchyňce pod přístřeškem a v témže byla též během prvních dnů instalována venkovní sprcha ohřívaná plynem. První dny byly spíše ve znamení zajišťování vlastního zázemí, kromě zmíněné kuchyňky a sprchy jsme též uváděli do provozu druhou latrínu a přívěs se solárními panely k nabíjení elektronických zařízení.
Čtvrtý den dorazili místní dobrovolníci se zkušenostmi s tesařskými a stavebními pracemi a pod jejich vedením jsme zahájili stavbu stodoly na sušení. Návrh konstrukce již existoval, ale i přesto jsme během stavby narazili na celou řadu nepředvídaných problémů, které jsme museli vyřešit sami. Stavba byla zahájena pokosením trávy na vybraném místě a následnému vyměření obrysů objektu, dále zatlučením mnoha dřevěných kůlů, na které byly dále připevněny podpůrné traverzy, na které byly natlučeny dřevotřískové desky, které sloužily jako podlaha budovy. Celá budova byla záměrně asi o půl metru vyvýšena na kůlech nad terén, aby se zamezilo přístupu hlodavcům. Následovala stavba vnitřní podpůrné konstrukce, další desky a prkna byla užita ke stavbě stěn, s tím, že některé byly umístěny na panty aby bylo možné je otevřít a efektivněji vnitřek ventilovat. V zadní stěně bylo umístěno malé okno a do přední stěny osazeny dveře, na střechu s mírným sklonem byl použit vlnitý plech. Uvnitř jsme umístili po stranách velké police a po obvodu jsme umístili velkou protáhlou bednu s víkem ve tvaru U, jako ještě lépe chráněný skladovací prostor. Práce byla rozvržena tak, že jsme stodolu dokončili těsně před odjezdem. Kromě toho jsme též zvládli jeden menší projekt, kdy jsme přesunuli kůlnu původně na nářadí na jiné místo, vyvýšili ji nad terén a upravili aby bylo možné ji do budoucna využívat jako saunu. Především během prvních dnů jsme se také přidali ke skupině dlouhodobých dobrovolníků a sklízeli jsme cibule, odplevelovali řádky zelí nebo loupali fazole. Rád jsem si také vyzkoušel ovládání malého traktoru, který jsme používali především na převoz stavebního materiálu.
Kromě práce jsme měli též několik volných dnů koncentrovaných do prodlouženého víkendu, které většina účastníků využila k poznávání Irska. Jednalo se především o města Limerick a Cork a též národní park Killarney a okružní trasu Ring of Kerry. Během volných dnů jsme se různě dělili do menších skupinek podle toho kdo chtěl zrovna co dělat a kam jít.
Co se týče trávení volného času, například po práci, v rámci vesnice Cloughjordan, hrávali jsme fotbal, volejbal či frisbee, udělali jsme několik táboráků, jednou jsme i využili místní pece na pizzu a každý měl příležitost vyzkoušet si jaké je to udělat si vlastní pizzu. Kromě toho jsme se vydali na několik kratších výletů po okolí na půjčených kolech a také se zúčastnili hudebního programu v místní hospůdce, promítání filmu o ekovesnici v Německu v budově ekocentra, nebo třeba přednášky o udržitelném zemědělství v americkém Texasu a workshopu o aranžování květin.
Cíle projektu byly naplněny, stodola na sušení byla dokončena, všichni jsme zažili jaké to je žít v ekovesnici a prošli si výzvou delšího existování v polních podmínkách, zkusili si různé stavební a zemědělské práce, naučili se používat celou řadu nástrojů. Též jsme využili příležitosti a poznali několik Irských měst a strávili čas v přírodě a navázali nové kontakty s ostatními dobrovolníky i místními.
František