Opportunities for Development — Velká Británie

single-image

Termín konání: 25. 8. 2018 – 25. 7. 2018

Místo konání: Godstone, Surrey and Alton, Hampshire, Velká Británie

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba – dlouhodobá

Přečtěte si prosím infopack.

Dobrovolník: Tomáš Homola

Pro to, abyste na tento projekt mohli jet je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelské organizace: Treloar Trust a Orpheus centre

Report z EVS:

Přesně to bude jeden rok, co jsem odjel na evropskou dobrovolnou službu do Anglie, kde jsem byl dobrovolník na Treloars škole. Škola poskytuje vzdělání studentům s fyzickým a mentálním hendikepem. Škola poskytuje základní a střední vzdělání a navštěvují ji studenti ve věku 5-25 let. Většina studentů zůstává mimo vyučovací dobu v pečovatelských domech, které jsou v campuse školy.

Moje přijímající organizace byla ICYE, která zprostředkovává dobrovolnické pobyty po celém světě, takže mě čekal hned ze začátku mého pobytu 10denní kemp. Kemp nás měl připravit na naše dobrovolnickou zkušenost a měl jsem možnost potkat dobrovolníky z celého světa. Na našem projektu Treloars bylo 10 dobrovolníků a z toho 6 z evropské dobrovolné služby. Každý z dobrovolníků pracoval v jiné části školy. Já jsem pracoval na základní škole a byl jsem ve třídě se studenty ve věku 14-15 let. Studentů ve třídě bylo 5 a ze začátku jsem se musel hodně učit, protože každý student měl jinou úroveň komunikace. Zvyknout si na prostředí školy bylo celkem obtížné, protože škola je opravdu velká a já jsem v ní byl v mých začátcích ztracen. V mé třídě byla hlavní učitelka třídy a dalších 6 asistentů. Naštěstí ostatní zaměstnanci byli velmi nápomocni a hlavní učitelka, která zároveň byla můj mentor, se stala mou oporou.

Můj denní úkol byl asistovat studentům ve třídě a pomáhat jim s úkoly. Posléze, kdy jsem se naučil ovládat elektrické vozíky, jsem studenty vyzvedával z jejich pečovatelských domech.

V průběhu roku jsem se s třídou účastnil se třídou různých mimoškolních aktivit a odpoledne jsem navštěvoval volitelné předměty studentů, kde jsem měl možnost poznat studenty z ostatních tříd.

Během evropské dobrovolné služby jsme měli kemp od národní agentury, kde jsme potkali ostatní dobrovolníky, kteří byli paralelně se mnou na EVS, a aby toho nebylo málo, tak organizace ICYE pořádala další kemp uprostřed a na závěr našeho pobytu. Kempů jsem si užil v mém dobrovolnickém roce opravdu dost.

Během prázdnin, které byli v průběhu školního roku jsem využil čas na cestování po Spojeném Království. Stihl jsem navštívit Wales, Skotsko, Cornwall a samozřejmě další místa v Anglii.

Tento dobrovolnický rok hodnotím velmi pozitivně a vím, že mě to posunulo dále.

Tomáš Homola

Možná se ti bude líbit