ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Trnava, Slovensko
Termín konání: 5.—13. listopad 2024
Český tým: 3 účastníci
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Bratislava Policy Institute
Report z projektu:
Tři z nás se zúčastnili devítidenního projektu „Proactive Truth Vigilante,” který pořádal Bratislava Policy Institute. Konal se v malebné vesničce Hrnčiarovce nad Parnou, která se nachází kousek od historického města Trnava, v Penziónu na Mlýně.
Na projektu jsme se sešli s 25 účastníky ze 7 zemí: Německa, Rumunska, Moldavska, Česka, Slovenska, Maďarska a Turecka. Na pokojích jsme byli ubytováni po 2-5 lidech.
Cílem tohoto projektu bylo naučit se pojmy jako jsou desinformace, misinformace, rozpoznávání či vznik fake-news a mnoho dalšího.
Každý den jsme začali po snídani v 9:30 hodin a věnovali jsme se workshopům, diskuzím a prací v týmech, pomocí kterých nás lektoři vedli k pochopení důležitosti kritického myšlení a ověřování informací.
První den byl asi nejtěžší, protože naším úkolem bylo zapamatovat si všechna ta exotická jména, myslím, že pro náš tým to byl vcelku oříšek, ale když jsme se je nakonec naučili, tak jsme na sebe byli z nějakého důvodu velice pyšní.
Úžasná byla druhá noc, kdy jsme měli Intercultural Night. Zde jsme dostali možnost poznat kultury účastníků se vším všudy. Celou noc jsme tancovali, poslouchali tradiční písničky a ochutnávali dobroty, které s sebou přivezli ostatní.
Každou následující noc jsme se pak scházeli v hlavní místnosti, kde jsme měli každý den přednášky, a povídali si, nebo hráli různé hry, což nás všechny ještě víc sblížilo.
Personál byl velice milý a vstřícný, jedinou výhradou byly přesolené obědy a večeře, kde s námi šéf kuchař odmítal spolupracovat. Načež jsme pak jeho umíněnost brali s nadsázkou.
Naším konečným výstupem byla tvorba hry, mohli jsme si vybrat mezi online a deskovou, k tomuto závěrečnému výstupu nám bylo poskytnuto zúčastnit se workshopu se zkušeným programátorem, několik z jeho her jsme si měli možnost i vyzkoušet. Náš tým nakonec tvořili deskovou hru s názvem „Pickle Check.“ Jde o jednoduchou hru pro 4 a více hráčů, ta má za cíl zábavnou formou vzdělávat lidi o rozpoznávání falešných informací. Bylo úžasné mít možnost se kreativně zapojit a využít u toho jen angličtinu.
Na konci projektu jsme byli oceněni drobnými odměnami, což nás všechny mile potěšilo.
Pro nás všechny to byla skvělá příležitost poznat zajímavé lidi, jejich kultury, zlepšit si angličtinu, rozšířit obzory a hlavně si vytvořit nezapomenutelné zážitky s kamarády, které máme znovu v plánu někdy vidět!
Chci moc poděkovat všem zúčastněným a hlavně organizátorům této akce, která mě motivuje k tomu se podílet na následujících akcích v dalekém zahraničí Evropské Unie, tato akce bude nejspíš navždy patřit k mým oblíbeným vzpomínkám a nemohu se dočkat, až se mi naskytne další možnost někam s Erasmem vycestovat!
Marie Anna R.