Enterprise 101 – Turecko

single-image

Termín konání: 25. – 30. září 2019

Místo konání: Istanbul, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack

Účastníci: Jana Turková, Anežka Karpjáková, Pavla Wernerová

Hostitelská organizace: Youth Work Association

Report z projektu: 

Tréninkový kurz Enterprise 101 se konal v malé vesničce Polonezkoy v asijské části Turecka asi půl hodiny autobusem od Istanbulu. Náš hotel, kde jsme byli ubytovaní a kde se konali veškeré aktivity, byl umístěný vlastně skoro uprostřed lesa, takže jsme tam měli dostatek prostoru a ticha na všechny naše aktivity. Na tréninkovém kurzu nás bylo kolem třiceti z mnoha různých zemí: z Polska, Řecka, Francie, Belgie, Španělska, Makedonie či Portugalska. Školením nás provázel ostřílený “šéf“ organizace Mehmet spolu se svými dalšími kolegy.

Cílem kurz bylo naučit se základy podnikání a na co bychom při tom neměli zapomínat. Obvykle se pracovalo převážně ve skupinkách a ke společným poznatkům se dospívalo zejména společnými diskuzemi. Během tréninku jsme zároveň měli velké množství her, kde jsme mohli nechat volnost naší kreativitě. Hned první den školení jsme vytvářeli své fiktivní státy, jejich motta, slogany, národní tance a vlajky, další dny byly neméně kreativní. Hlavním výstupem projektu bylo v týmu vymyslet unikátní drink (a že jsme se na tom rozhodně vyřádili), který jsme měli prodávat ostatním skupinkách. Nicméně tady to nekončilo. Drinky jsme totiž prodávali na nasimulovaném trhu, takže každý si musel vyzdobit stánek a vytvořit offline či online materiály (dokonce i Instagramové účty drinků vznikly). Zároveň jsme se snažili vymyslet příběh drinku, který zaujme ostatní při prezentaci, které jsme každý o svých drincích dělali. Každý z nás dostal několik „Mehmetových lir“ (aka nový měna našeho šéfa) a mohli jsme si za ně koupit drinky, které nás nejvíce oslovili. Na základě toho, kdo vydělal nejvíce, se určil vítěz.

Kromě této soutěže jsme měli i spoustu dalšího programu. Všechny tréninkové bloky začínaly nějakým ice breakerem, při kterých jsme se více stmelovali. Zároveň k nám na návštěvu přijel jeden z tureckých youtuberů, který nám povídal o svém kanále a jak se zviditelnit. Rozhodně to bylo plné nových poznatků.

Projekt byl podle mě nejen o naučení se základům podnikání, ale hlavně o rozvíjení kreativity a o tom nebát se vyzkoušet nové věci. Kromě toho to byla skvělá možnost potkat nové lidi a za mě jsem tam potkala asi zatím nejlepší český tým, co jsem měla na projektu. Pokud byste váhali, jestli jet, určitě vám to doporučuji, protože nejen je to skvělá šance poznat jinou kulturu, než je ta naše, ale naučit se i spoustu nových kreativních dovedností.   

Pavla Wernerová

Možná se ti bude líbit