Storytime: Myths and Legends across Europe — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání výměny mládeže: Tirrenia, Pisa, Itálie

Časový rozvrh této mobility:

 • Přípravné předprojektové setkání (Advance Planning Visit = APV): 21.—23. srpen 2024. Tohoto přípravného předprojektového setkání se za ČR zúčastní group leader české skupiny. Group leader se zúčastní i samotné výměny mládeže v říjnu. Co obnáší účast na APV najdete zde. (není to žádná věda a zvládne to opravdu každý) 
 • Výměna mládeže: 30. září—7. říjen 2024

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18—30 let) + 1 group leader (ve věku 18+ let)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve. Kvůli genderové vyrovnanosti týmu hledáme pouze posledního kluka

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) a to max. do výše €275/účastník. 

Hostitelská organizace: NUI NGO

Popis projektu:

Today, we have a tendency to think that prejudice and intolerance are things of the past, but our experience shows that we still have a long way to go. We see that there is a lack of tolerance and understanding of other cultures in our communities when we consider that Europe values diversity as one of its core values. Additionally, concepts like diversity, multiculturalism, and tolerance are not well understood. With this project we would like to address this issues through a method that ,we believe, is one of the most inclusive and powerful:

Theatre!…

This practice is in fact common (even if in different forms) to all human’s cultures and it includes folklore, myths, legend and other kind of storytelling activities where a person or a group is sharing a tale or transmitting a message to an audience. During this week we will guide participants through different theatre methods, tricks and paths to create a final show that will have impactful effects on the viewer, the people involved in creating it and the community. After this project we hope to have equiped the participants with strategy, knowledge and skills to feel free to use the “tool” of theatre to transmit the topics they’re most interested in and to make their voices heard.

Objectives:

 • To raise awareness of intercultural learning and diversity by use of national stories, myths, and legends
 • exploring the concepts of identity, diversity and multicultural society
 • To enhance European values such as mutual understanding, tolerance, active citizenship
 • Develop high quality original content that fosters community building
 • to explore theatre as a tool that promotes inclusion, tolerance and intercultural learning

Methodology:

The metodology applied will be a mix of non formal education practices (activities like debates, brainstorming, team building, games, peer to peer education…) and Theatrical exercises and activities ( to learn about body expression, choreography, movements in the space, voice, interaction on stage, scenography, mixing digital tools and traditional practices on stage and much more).

We will using also some digital platforms such as Mentimeter, Padlet, Wordwall and others.

Who can participate:

GROUP LEADER

 • 18 plus to: No Age limit
 • Youth Workers experienced in the topic of social inclusion and coaching
 • Open minded individuals that are actively engaged in coaching and creation of educational path for youth
 • Motivated and eager to learn about and apply innovating approaches for increasing the engagement of youth activities
 • Committed to expand their ideas on local and international level

PARTICIPANTS

 • within 18-30 years old
 • Youth leaders interested on the topic of arts
 • Young people active in the sending organisation
 • Motivate and eager to learn about and apply innovating approaches for increasing the engagement of youth activities

Možná se ti bude líbit