Termín konání: 24.-31. březen 2016
Místo konání: Larnaca, Kypr
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Prosím pročtěte si info-pack.
Účastnici: Ondřej Serbousek, Volga Prakapovič
Účastnící se země: Kypr, Malta, Itálie, Španělsko, ČR, Řecko, Polsko, Estonsko, Slovensko
Účastnický poplatek (vybírá ho samotná hostitelská organizace): €30
Hostitelská organizace: NECI
Odkaz na webovou stránku projektu: http://necicyprus.wix.com/pbssi2016
Odkaz na Facebookovou stránku projektu: https://www.facebook.com/groups/1681323928819094/
Report z projektu:
Téma projektu bylo „Pass the Ball for Social Inclusion“. Projekt se konal v kyperském městě Larnaca. Místo bylo velmi pěkné, ubytování v hotelu „Cactus“, kde jsme měli všechno zázemí (meeting room, pokoje, večerní program) a k tomu navíc k dispozici i bazén. Sportovní aktivity se konaly na nedalekém školním hřišti a jeden den v tělocvičně kousek směrem do města.
Veškeré aktivity byly rozděleny zhruba napůl mezi teoretickou přípravu, diskuze a hodnocení a praktickou přípravu či přímo zkoušení jednotlivých sportů. U každé sportovní aktivity bylo cílem zamyslet se, zda a jak by se dala využít pro včlenění znevýhodněných skupin či jednotlivců. Některé hry jsme si sami zkoušeli modifikovat či vymýšlet přímo vlastní, a poté implementovat v naší skupině.
Cílem projektu bylo naučit se začleňovat lidi s různým znevýhodněním do skupin společnosti. Jak jsme se dozvěděli, toho se dá dosahovat různými metody a jedním z vhodných a přirozených postupů jsou sportovní aktivity. Jak jsme si sami vyzkoušeli, spoustu her které známe, se dá jednoduše modifikovat tak, abychom mohli do skupiny přizvat i různě znevýhodněné (zdravotně, mentálně, sociálně) členy. Navíc po těchto modifikacích, pokud jsou správně implementované je hra či činnost leckdy i zábavnější protože jí v nové formě většinou neznají ani původní účastníci.
Každé ráno jsme měli sportovní program, který se konal většinou na nedalekém školním hřišti. Některé dny byl sportovní program tak ve večerních hodinách, a aktivnější sporty zpestřily například lekce jógy či taneční škola tanga.
Večery plynuly v přátelské atmosféře, kdy dva byly věnovány přímo „interculture evening“ kdy jsme si navzájem představili kulturu jednotlivých zemí, odkud pocházíme, a ostatní byly volné. I v těchto volných večerech jsme ale byli všichni účastníci pohromadě spolu a během týdne se mezi všemi vytvořilo silné pouto. Vrcholem večerního programu byla návštěva typické taverny včetně živé muziky a tanečního vystoupení.
Celkově se projekt velmi povedl a hodnotím ho jako velmi přínosný. Nejen, že se vytvořily nová pouta a přátelství, ale také jsme se dozvěděli spoustu nových věcí, mnohé jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži a všichni jsme naplněni nezapomenutelnými zážitky. Velké díky patří organizátorům, kteří zvládli projekt bravurně, i když zadání nebylo vůbec jednoduché. Celý tým trenérů a organizátorů pracoval velmi tvrdě a na úžasných výsledcích to pak bylo vidět. Rád bych moc poděkoval EYCB že mi dala šanci na tento projekt vyjet a organizátorům že nám připravili nezapomenutelný týden plný nových zkušeností a zážitků.
Ondřej Serbousek