Up & Running — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Gulbene, Lotyšsko

Termín konání: 22.—28. duben 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Gulbene district Youth center “Bāze”

Popis projektu:

Introduction

Young people living in rural areas generally have fewer opportunities than their peers living in urban areas to engage in activities offered by youth workers, such as non-formal education activities, sport events or creative workshops. A lot of youth centers use a method called MOBILE WORK, to bring rural youngsters these opportunities.

„Up and Running“ is a training course aims to provide youth workers better understanding of mobile youth work, to enhance youth participation, a way to ensure that every youngster has an opportunity to prove to themselves that they can and they will!

If you are a youth worker, ready to share your experiences, get to know other people and learn new mobile work practices and methods to enhance your organization’s competencies, THIS PROJECT IS FOR YOU!

Aim:

This is a training course with a goal to provide a better understanding of mobile youth work. Learn, gather skills, practices, improve competencies and create new methods or resources of how to engage youth from rural areas or places that do not have a youth worker present.

Objectives:

  • To understand the concept of mobile youthwork
  • To strengthen competencies, skills and increase knowledge of youth workers about mobile youthwork
  • To reflect upon roles, responsibilities, challenges and needs, concerning mobile youthwork
  • To provide a meeting point for organizations to exchange information, to support contact and cooperation between organizations, to establish international partnerships
  • To create a new activity for mobile work in theme of green practices, that can be brought back home and played out / implemented togehther with youngsters

Participants‘ profile:

The training course targets: Youth workers, youth leaders, trainers, coaches as well as any other youth work practitioners, willing to develop their competencies in the field of mobile youthwork and to establish future cooperation. 

About Us:

The idea of youth center’s name “BASE” (latvian – BĀZE) is to create a place for youngsters to come, meet others and to feel like it’s their own place, like they belong there. To create a BASE for youngster’s ideas!

YC „Bāze“ is based on three priorities: non-formal education, volunteering and initiatives. The aim of the organisation is to give support for local youngsters to realize their initiatives in a local level, inform young people to make better decisions, help them open to new opportunities and realize their full potential by actively participating in community life.

It is a place where youngsters can spend their free time usefully, participating in projects and activities that give them a great opportunity to gain valuable knowledge, skills, abilities, experiences and friends.

Možná se ti bude líbit