Avoiding Sexist Acts in Youth Exchanges — Francie

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 8.—15. květen 2022

Místo konání: Mutzig (u Štrasburku), Francie

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: Francie, Řecko, Itálie, Litva, ČR, Chorvatsko, Bulharsko, Slovensko, Rumunsko, Španělsko, 

Hostitelská organizace: TAMBOUR BATTANT

Český tým: Martin Zeman

Report z projektu: 

Projekt, který nesl název Avoiding sexist act in youth exchanges, se konal 8 – 15. 5. ve Francii a to konkrétně na krásném místě Mutzig na úpatí malebneho pohori Vogezy. 

 

Celkem se projektu zúčastnilo 16 lidí z Francie, Bulharska, Rumunska, České republiky, Slovenska, Lotysska, Recka a Spanelska. Po organizační stránce vše zaštiťovala francouzska organizace Tambour Battant. 

 

Vše bylo zacíleno převážně na to spojit vedouci mladeznickych kolektivu a vyskolit je o tom, co jsou to sexisticke ciny, jak jim predejit, jak poslouchat a pomoci mladym lidem, kterych se tykaji, jak je podporit. Uzitecnou casti kurzu take byla vymena zkusenosti mezi ruznymi zemi tykajicich se genderovych otazek, budouci spoluprace a pomoc s poradanim workshopu na tema sexismus a rovnost pohlavi. S temito modernimi fenomeny nas seznamila nase rumunska lektorka Andrea a zive jsme vse prodiskutovali. Seznamili jsme se take s dulezitymi lidskymi pravy a s otazkami moci.        

 

Nicméně nejsilnějším momentem byla pro nás exkurze do Rady Evropy ve Strasburku. Tato dulezita evropska instituce byla zalozena v roce 1945. Zamestnankyne nas seznamila s Istabulskou smlouvou, jejimz cilem je pusobit hlavne na zmenu mysleni tykajiciho se zen. Prevenci, vzdelanim nebo treninky profesionalu. Organizator Alex nas take vzal na vylet do starobyleho klastera Mont Sainte – Odile uprostred Vogez, odkud byly krasne vyhledy na nemecke pohori Schwartzwald. 

 

Týden v Mutzigu uběhl jako voda a nám všem bylo líto, že už musíme pryč, domů. Na treninkovy kurs jsem se jako socialni pracovnik hodne tesil, protoze o tematu sexismu jsem nevedel nic a predcilo to me ocekavani. Ziskali jsme prehled jak rozpoznavat genderovou nerovnost a je situaci v ruznych zemich. Zlepsil jsem slovni vyjadrovani v anglictine. Take se sesli bezvadni lide a organizator Erik kurs zorganizoval perfektne zajimave. 

                                                                                                              Martin Zeman

Možná se ti bude líbit