Let’s Do Democracy – Turecko

single-image

Termín konání: 22.-28. únor 2016

Místo konání: Antalya, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: contact making seminar

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Veronika Svobodová, Kristýna Veselková

Účastnický poplatek (vybírala si samotná hostitelská organizace): €30/účastník

Účastnící se země: Bělorusko, Bulharsko, ČR, Itálie, Lotyšsko, Litva, Egypt, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Jordánsko, Ázerbajdžán, Maroko

Hostitelská organizace: Aktivist Genclik Grubu

Report z projektu: 

V pondělí ráno se na letišti v Praze poprvé setkávám s Niky. Jenom ona a já jako zástupci z České republiky míříme na training course do města známého jako velké turistické centrum, do Antalay v jižním Turecku.

Co nás asi může čekat v následujících dnech? Jedná se o tréninkový kurz, tedy máme si zde povídat o organizování programů v rámci Erasmus+. Ovšem tím to končit nemá. Program má zahrnovat otázky genderové problematiky a demokracii. Jak se nakonec ukáže, bouřlivé debaty často proběhnou i v otázkách uprchlíků a jiných aktuálních otázkách. A není se čemu divit.

Výjimečnost tohoto programu pro mě a většinu účastníků leží ještě v jiné rovině. Setkávají se zde totiž účastníci z čtrnácti různých národností! Jaké to asi bude? Od Běloruska přes Rumunsko a Egypt až po Jordánsko či Maroko! Můžeme vůbec diskutovat o takových tématech jako je gender equality? A má každý stejný pohled na demokracii? Budeme respektovat své názory? To vše jsou moje  netrpělivé otázky, které mě také na tento projekt přitáhly.

Čtyřikrát denně probíhá program, při kterém mluvíme o možnostech programu Erasmus+, vytváříme vlastní projekty, hledáme řešení problému, která mohou vznikat. Každý z nás přijel na kurz s bohatými zkušenostmi a navzájem se o ně můžeme podělit. Večery pak trávíme při tzv. interculture nights. Prezentujeme své země, ochutnáváme typickou kuchyni, tancujeme různorodé tance, zpíváme, smějeme se a prostě se bavíme. Nevynecháme také možnost volného odpoledne k navštívení centra města. Víte jak lahodná je turecká káva?! Rozhodně nemá nic společného s českou variantou! A že se z ní dá věštit budoucnost?!

Týden utíká jako voda. Diskutujeme a přemýšlíme opravdu do vyčerpání. Máme ovšem ten luxus odskočit si třeba po obědě na blízkou pláž a klidně si i zaplavat. Únor! A v Čechách sněží! Také jídlo je jedna z opravdu příjemných záležitostí. Bohaté stoly, kde si každý najde to svoje. Navíc je to výborný prostor pro pokračování v debatách nebo zodpovídání otázek o svých zemích a kulturách. Jak jsme různorodí! A přitom si všichni rozumíme!!

Naše opravdu multikulturní setkáni je navíc znásobeno družením se s mládežnickou výměnou, která probíhá paralelně ve stejném hotelu. Ke konci už jsme jedna velká barevná parta!

A závěrem? Ukáže se, že i přes jazykové, kulturní, geografické a další rozdíly si dokážeme skvěle rozumět, respektovat se a vytvořit přátelství, u kterých věříte, že neskončí nástupem do letadla. Snad jen více času bychom potřebovali, abychom skutečně probrali vše co nás zajímá.

Sbohem Turecko a všechny národnosti! Nebo raději na brzkou shledanou, třeba ve vašich zemích od severu až po daleký jih. A tady v Praze – sníh.

Kristýna Veselková

Možná se ti bude líbit