Termín konání: 1.-10. květen 2016
Místo konání: Pogradec, Albánie
Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.
Účastníci: Lucie Jeroušková, Tereza Rýcová, Aneta Nováková
Účastnící se země: Itálie, ČR, Turecko, Malta, Polsko, Srbsko, Makedonie, Bosna a Herzegovina, Černá Hora, Kosovo
Hostitelská organizace: SHOQATA ANTIK
Report z projektu:
Jaká byla moje radost, když mi od koordinátorky EYCB Jany Parolkové přišel email, že jsem byla vybrána jako jedna z českých účastnic pro tréninkový kurz Arts: Agents for community change v Albánii. Celkem jsme vyrazily tři holky a zbytek naší desetidenní mezinárodní skupiny se sjel z Itálie, Turecka, Malty, Polska, Srbska, Makedonie, Bosny a Herzegoviny, Černé Hory a Kosova.
Samotný tréninkový kurz se konal v nádherné albánské přírodě na pobřeží jezera Ohrid, nedaleko malého městečka Pogradec. Všichni účastníci včetně trenérů a organizátorky byli ubytováni v příjemném hotelu, jehož součástí je konferenční místnost s terasou a restaurace, kde bylo podáváno jídlo. Snídaně formou švédského stolu se skládaly z vajíček na všechny způsoby, vařených párků, sýra a zeleniny, a za celých deset dní se nezměnily, takže jste aspoň nebyli překvapení hned po ránu 🙂 Obědy a večeře byly podávány zaměstnanci restaurace a jejich součástí byla vždy polévka a dezert či ovoce.
Jelikož byla naše skupina celkem početná a opravdu různorodá, strávili jsme první den seznamováním. Čekalo nás spoustu seznamovacích her, zkušení účastníci projektů již většinu znali, ale i přesto to byla sranda a ke konci dne už si téměř všichni byli jistí jmény ostatních účastníků a díky interview i alespoň základními informacemi o každém z nich. Večer nás také čekala všemi oblíbená intercultural night! Dozvěděli jsme se něco málo o každé ze zúčastněných zemí a měli možnost ochutnat pochoutky jak slané, tak i sladké, místní alkohol nebo třeba tureckou kávu.
Následujícím ránem už pro nás oficiálně začal program tréninkového kurzu zaměřený na rozvoj komunity za pomoci umění. Po dobu celého kurzu se vedly diskuze, co je potřeba udělat a na co se zaměřit při rozvoji komunity. Společně jsme, mimo jiné, sestavili žebříček 50 aspektů důležitých pro efektivní rozvoj komunity. Díky neformálnímu vzdělávání jsme se také dozvěděli, jak při tomto rozvoji uplatnit v komunitě umění, a to zejména pomocí workshopů, debat, videí a her. Závěrem kurzu jsme měli prostor, abychom ve skupinkách navrhli vlastní projekt pro zlepšení naší komunity a vytvořili akční plán pro jeho realizaci. Vše jsme následně prezentovali před ostatními účastníky a také jsme od trenérů dostali zpětnou vazbu týkající se našeho nápadu a celkově project managementu. Během kurzu se střídali a vzájemně doplňovali tři velmi milí a zkušení trenéři.
Součástí tréninkového kurzu byl také celodenní výlet do městečka Pogradec a místní NGO, kde nás čekala prezentace od paní ředitelky a následně oběd v místní školní jídelně. Po vydatném obědě jsme se rozdělili na skupinky, přičemž některá se vrátila zpět do hotelu, další se vydala do historického města Korča a my, tedy většina, jsme vyjeli za hranice Albánie, “omrknout” jezero Ohrid a stejnojmenné město v Makedonii. Organizátoři nám zařídili dva minibusy a ochotné řidiče, kteří na nás po celou dobu našeho pobytu v Makedonii trpělivě čekali.
Tréninkový kurz uprostřed úžasné albánské přírody jsme si, myslím, všichni užili (někteří z nás dokonce i s otužováním se při koupání v naprosto čistém ohridském jezeře!), poznali jsme spoustu nových přátel a odnesli si zajímavé poznatky z konaných aktivit. Teď už zbývá jen jediné – chopit se šance a udělat něco pro rozvoj svojí komunity aneb všichni máme zodpovědnost být aktivními?!
Lucie Jeroušková