Understanding Diversity — Velká Británie

single-image

Termín konání: 22.-30. říjen 2017

Místo konání: Loughborough, Velká Británie

  Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastníci: David Březina, Jakub Gongol, Ludmila Pátá, Lenka Raymanová, Michael Janek

Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €50

Hostitelská organizace: Equality AcFon

Účastníci se země: ČR, Francie, Řecko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Turecko, Lotyšsko, Velká Británie

Report z projektu:

Zdravím všechny, měl jsem štěstí a dostal jsem příležitost zúčastnit se tréninkového kurzu na téma Understanding diversity. Tento kurz se konal v období od 23.10. – 29.10. v Anglii, v útulném městě Loughborough. Toto město je považováno jako jakési historické centrum imigrantů, což se pěkně hodilo k tématu kurzu a to také bylo plánem organizátorů. Dovolte mi tedy, prosím, se s Vámi podělit o moje postřehy a zážitky. 

Na kurzu bylo celkem 24 účastníků. Kromě našeho českého týmu, dojeli lidé z Řecka, Francie, Maďarska, Rumunska, Litvy, Itálie. Pro úplnost přidám i Anglii, protože někteří členové pocházejí z výše zmíněných zemí, ale nyní žijí zde. Naším hlavní trenérem byl energický Ital Luca Frongia, který nás neustále překvapoval svými bohatými zkušenostmi a skvělými prezentačními dovednostmi, humorem a komickými prvky, díky nimž si dokázal stále udržet naší pozornost. Jen těžko si dovedu představit někoho vhodnějšího na tuto pozici.

Někteří z účastníků, včetně mě, dojeli do města už v předvečer oficiálního začátku kurzu a měli jsme možnost zajít na večeři s hlavním organizátorem Nadjou Rein, která se o nás skvěle starala od samého začátku až do konce, resp. dokud jsme se nedostali bezpečně domů. Po večeři se někteří z nás rozhodli ještě více utužit kolektiv v místní hospůdce Amber Rooms, která nám posloužila jako útočiště i v den odjezdu … ale o tom jindy 🙂 

Naprostou většinu času jsme strávili v tamějším kostele, kde jsme měli vyhrazenou poměrně prostornou místnost pro naše účely. Abych to uvedl na pravou míru, kostely v Anglii se celkem liší od těch naších – slouží navíc jako komunitní centrum, jejich součástí je několik místnosti, kde se mohou scházet lidé. Na tomto místě jsme také obědvali a večeřeli (snídaně jsme si obstarávali sami s přiděleným rozpočtem 5 liber/den). Jídlo bylo moc chutné a nikdy jsme neměli nedostatek. Navíc po každé večeři jsme dostali i dezert 🙂 A nejlepší na tom byl věčně usměvavý kuchař Alex, který si s námi vždy rád povykládal. 

A jak vlastně vypadal náš “klasický” den? Dopolední program začínal v 10.00, přičemž sraz jsme měli přímo v komunitním centru. Díky tomuto sympatickému času jsme měli možnost si po ránu společně zaběhat, ovšem jen hrstka z nás měla zájem. V 13.00 přišel na řadu oběd a o hodinu později už začínal odpolední program, který byl v 19 hodin vystřídán hodinovou večeří a pak od 20.00 do 22.00 ještě večerní program.

Dokážu si představit, že jsem Vás tímto rozvrhem vyděsil. Netřeba panikařit. Večerní program byl vždy velice oddychový nebo úplně volný. Dva večery sloužily jako tzv. “Intercultural night”, kde jednotlivé národy prezentovaly svou zemi, vzájemně jsme se poznávali, ochutnali typické dobroty, lihoviny a v našem případě i pivo. Případně jsme se vzájemně učili národní tance. Úterní večer sloužil pro poznávání komunit v Loughborough. Navštívili jsme meditační centrum a vyzkoušeli si meditaci. Poznali jsme různá náboženství zastoupená ve městě: Hinduistický chrám, komunita Muslimů, Druidi (uctívači Země), …

Ve čtvrtek jsme měli po obědě volno, takže jsme podle zájmu jeli navštívit větší města v sousedství: Leicester a Nottingham.

Asi Vám není stále jasné o čem tento kurz vlastně byl? Understanding diversity, hmm? Značná část kurzu se zabývala lidskými právy a jejich historií. Seznámili jsme se se Všeobecnou deklaraci lidských práv. Diskutovali jsme také práva dětí a celkově jak jsou lidská práva chápana a dodržována v celém světě a jak tomu je v zemích, ze kterých jsme přijeli. Nebylo opominuto ani téma terorismu, či náboženství a různých osobních přesvědčení a důležitosti vzájemné tolerance. Druhá část kurzu nás více seznámila s dostupnými programy a možnostmi Erasmus+ a jeho úrovněmi. Byly nám přestaveny nástroje a databáze zdrojů pro neformální vzdělávaní.

Nemyslete si však, že se jednalo o pouhé přednášky a my jen tiše a nečinně seděli na zadcích. Typicky se na začátku nakouslo určité téma, byli jsme rozdělení do menších skupinek, ve kterých jsme nad tématem diskutovali a poté jsme náš závěr prezentovali ostatním skupinkám. 

Zahrnuty byly i aktivity více praktičtějšího charakteru. Ve skupinkách jsme si vyzkoušeli vytvořit vlastní hodinový workshop orientovaný na lidská práva. Tento workshop jsme si pak otestovali na ostatních skupinkách.

Nebo jsme si mohli jako skupina vytvořit vlastní projekt na vybrané téma. A osvojili jsme si takto všechny fáze procesu vývoje projektu, jako např. motivace pro projekt, profil účastníků, cíle projektu, použité metody, volba aktivit, apod. 

Jsem opravdu rád, že se nás tam sešla taková pohodová parta mladých lidí a měli jsme možnost navázat nová přátelství. Už se těším, až všechny znova uvidím. Doufám, že to bude brzy.

Jakub Gongol

Možná se ti bude líbit