Sing’IN Sing’Out — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 15.—25. listopad 2022

Místo konání: Bédeille, Francie

Počet volných míst: 1 účastník (ve věku 18+)

Velikost národního týmu: 3 účastníci (ve věku 18+): 2 pracovníci s mládeží + 1 mládežník

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack, shrnutí obsahu projektu a rozpis denních aktivit.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku (odkaz v info-packu) co nejdříve, nejpozději do 1. října.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Francie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: SolAfrika

Popis projektu:

Singing methodes as a tool of expression of ourselves. To apply to any target group

The aims of the TC are :
1 / Bring personal development tools to youth workers .
2/ Initiate the youth and the youth workers to expression methods
3/ Give them tools to develop their self confidence.

OUR AIM
The main objectives of this training course are:
1/ Bring personal development tools to youth workers .
2/ Initiate the youth and the youth workers to expression methods
3/ Give them tools to develop their self confidence.

We are living in societies where everything is moving fast. Our body, mind and soul have to adapt to it all the time. It’s always possible and there comes a time when our bodies say stop (burn out, depression, anxiety attack…). But everything comes from our  inside happiness. Our aim is to provide tools to everyone to be able to find this inner happiness. And therefore prevent this kind of
disease.

This TC pursue other goals such as:
* Promoting a more healthy way of living by an healthy, organic diet.
* Encourage critical thinking and being active in a group dynamic.

METHODS

We plan to use participative methods. Participants will be active and involved in any task from daily life. We will also use non formal education tools to promote a group dynamic and in the workshops proposed. Therefore everyone should be able to develop their critical mind, their analysis sense and share their opinion with others. By this way we will promote each skill and knowledge we will gain during the training course.

The idea is to welcome two kinds of target groups. In the first part of the training course, we will teach youth workers how to lead singing classes using non-formal learning methods. Then we’re gonna welcome a group of youth with fewer opportunities, and the youth workers are gonna be the one proposing the workshops to the youngsters.

At the end of the training course, we plan to promote the work done by the all group in a local event in collaboration with local event producers.

PROGRAMME

Concerning the activities, so far, there will be:
– Breathing Yoga classes
– Writing workshops
– Singing classes
– Theory on singing
– Improvisational singing
– Choire type of singing
– How to create a workshop with kids
– Performance
– Workshops on market and schools

Arrival: All participants have to arrive at Cazères sur Garonne train station at 3.27pm at latest on the 15th of November.

Možná se ti bude líbit