Back to Basics 2 — Velká Británie

single-image

Termín konání: 20. července – 4. srpna 2013

Místo konání: Saint David’s, Wales, Velká Británie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Martina Dvořáková (GL), Jana Procházková (GL), Karolína Gálová, Lada Pavelková, Dominika Štejdířová, Daniel Bourek, Dominik Pavelka, Adam Zdvihal

Účastnící se země: Velká Británie (Wales), Srbsko, Makedonie, ČR, Francie, Rumunsko, Turecko

Report z projektu: 

Projekt Back to Basics 2 se konal v malém městečku St. Davids ve Walesu. Sešlo se na něm více než 60 mladých lidí z Walesu, České republiky, Francie, Turecka, Rumunska a  Makedonie.

Všichni účastníci byli v den příjezdu dopraveni z Londýna společným autobusem na místo konání. V každém z nás byli obavy z toho, jak se nám bude na projektu po dva týdny pobývat, protože ubytování bylo zařízeno v campu. Tyto obavy ale opadly hned po první noci, protože na nás v campu čekaly úplně nové kvalitní a prostorné stany s válendami a teplými spacáky. Sociální vybavení bylo tak dobře zařízené, že člověk nepociťoval žádná omezení života v campu. Společenský prostor a zároveň jídelna s kuchyní se nacházely v blízkosti campu v jednoduché zděné budově.

Samotný projekt byl zaměřen na několik témat, především však na to, jak znovu využít recyklovatelné materiály. Během projektu po nás neustále přibýval různý odpad a účastníci tak měli dostatek možností k vytvoření užitečných nebo uměleckých výrobků. Tyto výrobky měly být v poslední den projektu prezentovány na festivalu v Cardiffu, kde koordinátoři projektu prezentovali organizaci GlobalLove Youth Trust.

Nádherná příroda Pembrokeshire a výborné počasí, které nám vydrželo po celou dobu projektu, vybízely k procházkám a výletům. V rámci přípravy na 16 km expedici se účastníci projektu naučili pracovat s mapou, buzolou a prošli i základním kurzem první pomoci. Z našeho pohledu bylo hlavním hřebem celého programu vyzkoušení si, pro nás všechny úplně poprvé, čtyř sportů: rock climbing, surfing, sea kayaking a coasteering. Věnovali se nám zkušení lektoři a při všech těchto aktivitách jsme obdrželi potřebné bezpečnostní vybavení. Ačkoliv se občas aktivity mohly zdát nebezpečné a někteří jsme si při nich sáhli na své dno, nikomu se nic nestalo a s nadšením jsme pak sdíleli zážitky s ostatními.

Na konci projektu jsme se přesunuli do Cardiffu, kde se konal již zmíněný festival. Očekávala se účast 500 lidí, nakonec však byla několikanásobně nižší a zklamání způsobilo i deštivé počasí.

České skupince se celkově na projektu moc líbilo. Málokomu se chtělo domů. Za tento zážitek, na který jistě nikdo z nás nezapomene, patří velký dík organizátorům, všem milým účastníkům a samozřejmě EYCB. Děkujeme a přejeme do budoucna co nejvíce takto zdařilých projektů.

Martina Dvořáková

Možná se ti bude líbit