Termín konání: 1.-11. října 2013
Místo konání: Bédeille, nedaleko Toulouse, Francie
Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz
Účastníci: Jan Masnica, Leona Chlubnová, Miroslav Hrubý
Účastnící se země: Francie, ČR, Estonsko, Polsko, Rumunsko
Report z projektu:
Jak to u většiny projektů bývá, ačkoliv dopředu dostanete harmonogram, jak kurz bude probíhat, do poslední chvíle netušíte, co vám tento pobyt v zahraničí přinese. Tak tomu i bylo u našeho projektu ,, ART UP“. My se Od 1. do 11 září nacházeli malé vesničce Bedeille nedaleko Toulouse. Následující den po příjezdu jsme věnovali seznamování, abychom se dobře poznali a utvořili skupinu, která bude dobře fungovat. Také si sdělili zážitky o nasednutí do špatného vlaku, 3 hodinovém čekání před nesprávnou branou na letišti, či jinými zážitky z cesty. Náplní našeho pobytu byl hudební, pěvecký a výtvarný workshop. První dny jsme se věnovali různým cvičením, která posílila naši důvěru v druhého. Také jsme se seznámili s obrazovým divadlem, ve kterém jsme mohli vystihnout mnoho sociálních problémů a dojít k jejich řešení. Pěvecký workshop nás obohatil o dechová cvičení a kánony různých písní. Pár dní před odjezdem jsme se podívali do historického města Toulouse kde jsme v rámci výtvarného workshopu navštívili muzeum umění a měli možnost shlédnout mnoho zajímavých soch či obrazů abychom se naladili na výtvarný workshop. Poté jsme dostali dostatek volna, abychom mohli posedět ve francouzských kavárničkách, ochutnávat největší dobroty francouzské kuchyně či prošmejdit všechny krámky s oblečením, kořením a vším, co naše oči zaujalo. Vše jsme zúročili při setkání s francouzskými dětmi, kde jsme jim mohli naši práci předvést a také je zapojit. Byli opravdu moc šikovní a vše rychle chápali. Večery jsme si zpříjemňovali Intercultural night kde jsme nahlédli do opravdu výživné kuchyně a kultury každého národa (Francie, Portugalska, Estonska, Polska, Rumunska, Česka) a naše přesycené žaludky se pak mohly potěšeně odkutálet do svých ložnic.
Děkujeme moc organizátorům (a samozřejmě i Evropskému centru mládeže v Břeclavi) za zprostředkování těchto skvělých zkušeností a zážitků a doufáme, že se s ostatními účastníky setkáme třeba na dalších projektech.
Leona Chlubnová
____________________________
Projekt byl zameren na podporu kreativniho mysleni reflektovaneho umenim. Skladal se ze tri casti, na ktere byl vyhrazen stejny pocet dni k trenovani. Byl to divadelni, hudebni a vytvarny workshop. To, co jsme trenovali a vytvorili, jsme pak predposledni den prezentovali detem z mistni skoly na namesti v malebnem mestecku Cazères v podhuri pobliz Bedeille.
V divadelni casti jsme vyuzili techniky “frozen images”, kdy jsme namodelovali ruzne socialni problemy a nechali prostor detem tyto problemy si uvedomit a najit reseni. Mohli s nami hybat a tak celou scenu premodelovavat v postupnych krocich; resily ruzne konfliktni situace mezi lidmi, v mnoha pripadech si mohli uvedomit a videt dopady socialni exkluze.
V hudebni casti jsme podstatnou cast venovali spravnemu dychani, rytmice a objevovavni skrytych moznosti naseho hlasu v ruznych polohach. Zkouseli jsme napodobovat hudebni nastroje a tim doprovazet zpev druhych. Nacvicovali jsme choral na Frère Jacques a dalsi pisne a pripravili se na zaverecne vystoupeni pred publikem.
Ve vytvarne casti jsme na zacatku dostali trochu teorie a zamerili se na zachyceni svetla a stinu v portretech a mohli videt, ze tato pravidla se lisila v ruznych umeleckych epochach. Nakonec nejpostatnejsi casti bylo si uvedomit principu “ramovani”, tedy tomu, jaky vyrez z realneho sveta namalujeme a v jakych proporcich a zda-li muzeme umistit dulezite objekty do vyznacnych bodu zlateho rezu. K tomu nas mel inspirovat jednodenni vylet do mesta Toulouse a do tamejsi galerie umeni. Vystupem tohoto workshopu bylo namalovani zatisi s ruznymi predmety.
Toulouse je starobylym mestem mnoha kontrastu, kazde misto je jedinecne a pokazde, kdyz jsem se dostal do jine casti mesta, pripadal si, jako kdybych byl v uplne jinem meste. Navic historicke centrum se vubec nepodopa okrajovejsim castem, kde v jedne z nich jsem mel i moznost navstivit mistni arabskou komunitu se svymi obchody a restauracemi, bavit se s nimi a obohatit se o kulturni odlisnosti.
Tez jsem se dostal do univerzitniho kampusu a mel moznost ochutnat speciality mistni menzy, kde podstatnou cast jidla tvorily morske plody, tedy obed, ktery nemel vubec co docineni s ceskou kuchyni. Po navsteve par seminaru a prednasek jsem nebyl moc nadseny kvalitou vyuky, kde nejspis z nedostatku penez michali pokrocile studenty se studenty, kteri studovali uplne neco jineho a nebyli predmetem nikdy dotceni a i kvalitni ucitele museli vse ucit od zakladu.
Velmi ocenuji misto projektu, malebnou horskou osadu Bédeille, kde jsme bydleli v rekonstruovane casti polorozborene budovy, coz me velmi inspirovalo ke kreativite. Kdyz jsem si privstal, mohl jsem vyjit kopec a videt mezi horami prekrasny vychod slunce v ranni mlze. Libilo se mi nadseni nasich treneru, kteri svou praci delali ze sveho srdce a nikoli pro penize. K priprave obeda a vecere jsme meli stanovane sluzby a pomahali Julie, jidlo mi velmi chutnalo, bylo z ekologicky vypestovanych plodin a melo hodne zeleniny. K myti nadobi jsme pouzivali prirodni gel s enzymy a byl jsem prekvapen, jak moc ucinna nahrazka pro vodni prostredi nebezpecnych saponatu to byla.
Cely projekt se mi velmi libil a bylo tezke se loucit s lidmi a s tak kouzelnym mistem a v tu chvili jsem si pral mit moznost se sem zase vratit. Bylo to jedno z nejhezcich mist, kde jsem kdy byl a po dobu pobytu se citil velmi spokojeny a stastny.
Dekuji organizaci SOLAFRICA za pripravu neceho tak uzasneho a obohacujiciho. Dekuji vsem ucastnikum za jejich vyjimecnost a kreativitu, nadseni a pripravu me obohacujicich a zajimavych prezentaci kazdy vecer s ochutnavkami jidel a ukazkou folklornich tancu. Dekuji Evropskemu centru mladeze za partnerstvi SOLAFRICA a umozneni mi na projekt vycestovat.
Miroslav Hrubý