Facility to Facilitate – Estonsko

single-image

Termín konání: 7.-15. listopad 2017

Místo konání: Keila, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack a brožurku s výsledky z projektu.

Účastníky: Eva Pavelová, Matěj Klukan, Vlastislav Tůma

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €40

Hostitelská organizace: Risti-Rästi

Účastnící se země: ČR, Estonsko, Španělsko, Kypr, Itálie, Bulharsko

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Facility to Facilitate, se konal 7. – 15. 10. v Estonsku a to konkrétně v malebném městečku Keila necelou půlhodinu od hlavního města. Účastníků z osmi zemí se sešlo dohromady 25 a jako skupina jsme si všichni výborně sedli. Cílem celého kurzu bylo: Vyvinout skupinové facilitační dovednosti metodou neformálního vzdělávání skrz objevování a praktické zkoušení. Celým kurzem nás provázeli dva velmi zkušení matadoři ze Španělska – Bob a Jordan. Oba dva velmi často používali metodu výuky skrz výzvy a také pomocí body expression. Hostitelská organizace Risti-Rästi  v čele s Kai poskytla neskutečné prostory jak na ubytování, stravování, či relaxaci.
 
 
Nyní už k samotnému programu ! Chtěli byste jít každý den před a po programu zdarma do bazénu, sauny, posilovny nebo do multifunkční haly a to vše v místě ubytování ? Na oběd a večeři chodit do restaurace jako vystřižené z amerických osmdesátek ? K tomu všemu se ještě každý den podrobit novým výzvám pod vedením zkušených lektorů ? Že to zní neuvěřitelně, skoro vymyšleně ? Opak je pravdou. Program takto opravdu probíhal.
 
Každý den před snídaní jsme každý den zašli na nějakou sportovní aktivitu, což bylo čistě dobrovolné od 8.30 probíhala zdravá snídaně formou švédských stolů (nechyběly ani Estonské speciality a různé sladké kaše) Poté první výukový blok 10:00-11:30 po kterém následovala půlhodinová svačina  a již byl prostor pro druhý blok 12:00-13.30. Po skvělém obědě v restauraci byl čas na odpočinek až do třetího bloku 15:30-17:00 další svačina a poslední blok od 17.30-19.00 následovaný večeří. Téměř každý večer jsme se sešli a udělali si vlastní program typu tanečních vystoupení, či improvizovaného herectví.
 
Již při plánování jsem si nechali před samotným kurzem jeden den na průzkum Tallinnu, o kterém jsme se shodli že je to jedno z nejkrásnějších evropských měst, které je jak progresivní město plné start-upů, tak město plné historie. Při cestě do Keily jsme našli velkou část účastníků a icebreaking mohl začít. Na vlakovém nádraží na nás již čekala energická Kai a zadala nám první teamubildingovou aktivitu -> tedy dostat se do místa bydliště.
 
První den jsme se seznámili s cílem celého týdne s časovým plánem a začaly s teambuildingovými aktivitami. Na konci každé části výukového programu byl dostatečný čas na reflexi, na sdělení pocitů a příklady na uplatnění v praxi.
 
Již při druhém dni jsme se museli dostat ze své komfortní zóny skrz body expression jednu minutu tancovat na neznámou píseň. Následovaly skvělé workshopy na kreativní prezentaci, na rozpoznání a tvoření her a konečně představení FtF LAB. Prvních 12 zkušenějších facilitátorů z řad účastníků měli za úkol vytvořit sedmdesáti minutový workshop pomocí neformálního stylu výuky na jimi zvolené téma. Osobně jsem spojil síly se zkušenou bulharkou a za necelé dvě hodiny jsme dali dohromady workshop plný energizerů a jejich využití v praxi. Seznámili jsme se také s naší „LSD“ (Learning support developement) skupinkou, ve které jsme si každý večer vzájemně předávali nové dojmy 
 
Ten jsme prezentovali třetí den a dostali jsme na něj, tak jako každý, dvacetiminutový konstruktivní feedback. Celkem se každý účastnil čtyř workshopů a musím říci že nebyl ani jediný na kterém bych se něco nenaučil, čí neodkoukal nějakou novou metodu od facilitátorů.
 
Dopoledne čtvrtého dne jsme měli možnost shlédnout video z našeho workshopu a zpětně pomocí zrdcadlové zpětné vazby zhodnotit svůj výkon. Odpoledne jsme se ve třech rozhodli vydat do nedalekého města Paldiski kde jsme navštíili krásný maják, situovaný 70 km od Švédska.
 
Do oběda pátého dne jsme objevovali nové pohyby a učili jsme se jak volně pohybovat svým tělem. Odpoledne jsme strávili objevování debriefingu a večer dostalo zadání zbývajících 13 šťastlivců aby vytvořili workshop na následující den.
 
Šestý den jsme strávili na workshopech, kde byl vidět neskutečný pokrok u všech účastníků, kteří nově nabité znalosti okamžitě zařadili a tak si je vyzkoušeli na svou vlastní kůži.
 
Poslední den se uzavřela FtF LAB a vrhli jsme se na konceptualizaci nabitých znalostí a následně na aplikaci nových nástrojů v praxi. Po oficiálním ukončení programu u kterého ukáplo nemalé množství slz jsme se přesunuli do budovy, ve které si mohou mladiství zahrát spoustu her a užili si společnou diskotéku s několika kulturními vložkami.
 
Musím říci, že tolik nových poznatků a nástrojů které jsem měl možnost si rovnou vyzkoušet jsem opravdu nečekal. Kurz jako takový splnil nad očekávání mé požadavky a přiblížil mě k tomu abych mohl pořádat větší a větší akce spojené s neformálním vzděláváním.
 
Mnohokráté děkuji za možnost účastnit se na tomto projektu, znovu mi otevřel oči a přinutil mě přemýšlet o mnoho věcech.
 
Těším se na dalších projektech ! 
 
S přáním příjemného dne,
 
Matěj Klukan
_______________

ERASMUS+ PROJECT FACILITY TO FACILITATE

Keila, Estonia

Welcome to Keila, an amazing town just half an hour from Tallinn in Estonia. It was a pleasure of the whole Czech team to participate on a training course „Facility to facilitate“ occured in the Erasmus+ scheme in the Key Action 1.

The number of the countries involved in this project let us know, that an unusual and colourful experience is waiting for us. There were up to three participants from each country and two inspiring and experienced trainers Bob and Jordan from Spain. But the intercultural exchange was just one of the mosaic of different skills development.

The highlight of the whole activity was a „Facility to Facilitate Lab“, a platform to develop different skills  – creativity and facilitation itself. Each one of us got an exeptional chance to prepair and facilitate a session from the very beginning up to the end. As each of us has his own experience in facilitation, we all created and shared interesting sessions, which shall be soon shared in the Salto toolbox in a separate booklet (https://www.salto-youth.net/tools/toolbox/).

Due to a careful preparation of Kai-Riin Tomera, Risti-Rästi organisation and all the partners involved, we all have enjoyed the training course as much as possible. We´ve developed different skills essential for facilitation, shared our knowledge in the field of youth work and prepaired an interresting booklet to disseminate the idea of non-formal education.

There is also a feedback from Matej from Czech Team on the EYCB website. This is written in Czech. https://eycb.eu/cz/stranky/3035-facility-to-facilitate-estonsko

On the Behalf of Czech Team,

Eva

Možná se ti bude líbit