Termín konání: 5.-15. srpen 2018
Místo konání: Lisabon; Arrouquelas; Rio Maior, Portugalsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Přečtete si info-pack.
Účastníci: Jan Lengál, Marek Doseděl, Michaela Cahová, Lenka Švidrnochová
Group leader: Monika Jakubčíková
Hostitelská organizace: H2O
Report z projektu:
Celá česká skupina posílá pozdravy z výměny mládeže z názvem My green steps…through the forest. Projekt se uskutečnil v nádherné vesničce Arrouquelas v Portugalsko a tady jsou naše postřehy, které by Vám mohli dodat odvahy přihlásit se na nějaký další projekt J.
Česká skupina se skládala celkem z 5 členů a společně se zástupci dalších 9 států (Polsko, Maďarsko, Arménie, Černá Hora, Ukrajina, Španělsko, Estonsko, Moldava a Chorvatsko) jsme se potkali 5. Srpna v Lisabonu na letišti odkud jsme společným autobusem dojeli až na místo projektu do Arrouquelas, kde nás přivítali místní dobrovolníci a zároveň účastníci projektu z Portugalska.
Nejtěžší na každém projektu je ze začátku zapamatovat si všechna jména, ale naštěstí celá skupina byla velmi otevřená a komunikativní, takže i přes počáteční potíže jsme spolu bez problému komunikovali a poznávali nejen sebe ale i kultury jiných národů. Bylo velmi zajímavé pozorovat jak, který národ či jednotlivec je schopen fungovat v tak velkém počtu osob. Za český tým si myslím, že jsme to zvládli na jedničku a ukázali česko ve velmi dobrém světle.
Každý večer jsme měli mezinárodní večery, kdy nám pokaždé 2 země od prezentovali jejich kulturu, naučili nás nějaký ten tradiční tanec a dali nám příležitost ochutnat i místní speciality. Největším zážitkem byl portugalský den – ano správně, ne večer ale den. Kdy nám postupně během celého dne ukazovali portugalskou kulturu i zvyky. Celé organizaci H2O i místní komunitě za to patří obrovské díky.
V průběhu programu jsme měli také několik přednášek, kdy s námi odborníci diskutovali na téma lesních požárů, které jsou v dnešním Portugalsku docela aktuální problém. Jako další bod programu YE jsme také pomohli vylepšit místní veřejné prostranství s fontánou a pomohli jsme vyčistit les od suchých haluzí a tím přispěli k ochraně místních porostů. V průběhu naší práce nás přijela natočit i místní televize a navštívila nás starostka vedlejšího města.
Díky projektu a také organizaci H2O jsme měli možnost navštívit spoustu zajímavých míst a vyzkoušet si například flashmob na ulici. Mohli jsme si zaplavat v opravdovém oceánu a vyzkoušet si sjíždění řeky na kajaku. Velmi zajímavý prvek v programu byla hra Plan B, kdy byla simulována určitá situace a posléze byla se všemi zúčastněnými konzultována.
Je velmi těžké shrnout vše, co jsme na projektu zažili do pár řádků. Co více napsat? Jen to, že příští rok určitě neváhejte a přihlaste se a uvidíte, že to opravdu stojí za to.
Na závěr poděkování patří všem, kteří nám umožnili toto všechno zažít – Evropské Unii, H2O, a v neposlední řadě také EYCB. Mockrát děkujeme, že jsme měli možnost být součástí něčeho takového.
Monika Jakubčíková