Welcome — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Tarascon sur Ariège, u Toulouse, Francie

Termín konání: 11.—23. září 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 15. července

Prosím berte na vědomí, že odesláním přihlášky potvrzujete, že v případě vybrání vaší osoby jakožto účastníka tohoto projektu se zavazujete zaplatit účastnický poplatek ve výši 950,- na bankovní účet Evropského centra mládeže Břeclav/European Youth Centre Břeclav z. s. V případě, že jste ekonomicky znevýhodnění, je nutné ve stejný den jako vaši přihlášku odeslat všechny dokumenty pro svou žádost o podporu z Grantového programu na podporu účasti ekonomicky znevýhodněné mládeže na projektech EU.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €417 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Účastníci mohou na tento projekt využít jen „green“ ekologicky šetrnější dopravu = jet autobusem/vlakem. Protože z ČR je cesta do Tarascon sur Ariège dlouhá, každý český účastník jedoucí autobusem/vlakem dostane navíc rozpočet (max. €50/den) na ubytování a jídlo, aby tak čeští účastníci mohli po celodenním cestování udělat zastávku na své cestě na projekt/z projektu, přespat a pak pokračovat v cestě dál. Cesta na projekt/z projektu se bude domlouvat v celém českém týmu hromadně a česká skupina pojede tam i zpět společně. 

Hostitelská organizace: SolAfrika

Popis projektu:

Project topic: migration and welcoming newcomers in Europe

Migration has always been part of the human experience and through this seminar we would like to challenge stereotypes that we can have about migrants and refugees, understand better what’s happening at our borders and what politics the EU do regarding people who want to come to the EU.  

We would like to foster the idea of solidarity and respect of human rights as the basis of what linked us in the EU. To work toward that, we are organising a seminar for youth workers, people involved in non-profit organisations or citizens, to build knowledge and share good practice on welcoming migrants and refugees in Europe and make sure their basic human rights are respected. 

The aim of the seminar is to challenge stereotypes that we can have about migrants and refugees, understand better what’s happening at our borders and what politics the EU do regarding people who want to come to the EU. We would like to foster the idea of solidarity and respect of human rights as the basis of what linked us in the EU. To work toward that, we are organising a seminar for youth workers, people involved in non-profit organisations or citizens, to build knowledge and share good practice on welcoming migrants and refugees in Europe and make sure their basic human rights are respected.

The planning of activities is still under construction, but we already know that there will be activities about:

 • Sharing with people from an asylum seeker centre,
 • Using theatre of the oppressed tool;
 • Sharing good practice in welcoming newcomers (especially children and youngsters) in youth settings or in communities;
 • Activities to help us understand better what’s going on right now at our borders and what are the current policies in place regarding the migration in Europe.

And as always in Solafrika’s projects, this project will also pursue:

 • to build trust and connection between participant to feel the power of community and networking;
 • to inspire with action and tool to help our mind to focus on a desirable future;
 • to build intercultural and international cooperation and solidarity;
 • ecological practice through the setting of the seminar;
 • to enjoy the surrounding nature in the Pyrenees.

Our values:

Things that are important for us : Respect of life, equality for all, dignity, justice, solidarity, everyday life cooperation, interculturality, sharing, education for all and throughout life, informal and non-formal education, critical thinking, creativity. And more concretely, here are some things that we chose to do in our project:

 • Food is local, seasonal and organic as much as we can!
 • Meals are vegetarians for educational and ecological reasons!
 • The participants will have to do collective tasks such as cooking, cleaning, washing dishes, etc…

We would very much like, if possible, that at least one person in each team is a refugee, a former asylum seeker, or a person that was directly affected by migration.

Možná se ti bude líbit