Act Green 23 — Řecko

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dobrovolnické týmy (20 dní vč. cesty)

Termín konání: 7.—26. červen 2023

Místo konání: Kryoneri Korinthias, Řecko (15 min od moře)

Prosím důkladně si přečtěte info-pack. Omrkněte fantastické video z této ESC.

Hostitelská organizace: FILOXENIA, Intercultural-Environmental Organisation

Report z projektu:

Yassas! (Zdravím) jmenuji se Vojta a strávil jsem tři týdny jako jediný český dobrovolník v Řecku v malebné vesničce Kryoneri na Peloponéském poloostrově mezi 7.6. a 26.6. Celkem se zúčastnilo 16 dobrovolníků ze 7 zemí (Česko, Slovensko, Rakousko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko a Turecko). Naše skupina byla větší, než je obvyklé pro tento projekt, ale to pro nás nebyl žádný problém, a přesto jsme byli velmi spokojení.

Název našeho projektu byl „Act Green“ a zaměřili jsme se na pomoc vesnici a jejímu okolí. Byli jsme ubytováni přímo ve vesnici v hostelu určeném pro takovéto projekty. Nejprve jsme se seznámili s ostatními účastníky projektu prostřednictvím seznamovacích a zábavných aktivit. Poté jsme obdrželi základní informace o hostelu, pracovním programu, bezpečnosti a volném čase. Každé ráno jsme začínali snídaní v 9:00 a kolem 10:00 jsme byli připraveni na práci. Práce sama byla velmi rozmanitá. Na začátku jsme se starali o úpravu okolí našeho ubytování, jako je sekání trávy, řezání dřeva a odstraňování kamene a plevelu. Později jsme měli také možnost pomoci při malování zdi ve školce v sousedním městě, asistovat místnímu umělci v jeho ateliéru nebo podávat pomocnou ruku v nedaleké restauraci. Poslední týden jsme se všichni zapojili do čištění stezek poblíž vesnice.

Na oběd a večeři jsme měli možnost ochutnat typickou řeckou kuchyni, která byla lehčí než česká, ale přesto výtečná. Postupně jsme se všichni stali závislými na sýru feta, který jsme dostávali od místního farmáře. Museli jsme si také zvyknout na siestu, která trvala od oběda do 17:00, během které jsme se museli vyvarovat hluku. Odpoledne jsme měli například hodiny řečtiny, abychom se naučili číst abecedu a základní fráze, které bychom mohli potřebovat.

Jedním z největších zážitků pro nás bylo stopování do města ve volném čase. Protože z vesnice nejezdí žádná veřejná doprava, stopování aut byla naše jediná možnost a vždy jsme doufali, že se najde někdo ochotný nás vzít. Někdy to trvalo jen pár minut, jindy i hodinu, ale vždy jsme měli štěstí.

Celé tři týdny byly rozhodně nezapomenutelným zážitkem, na který budu vždy s radostí vzpomínat. Seznámil jsem se s mnoha novými přáteli a objevil jsem nádherná místa. Rozhodně všem doporučuji dobrovolnictví.

Vojtěch K.

Možná se ti bude líbit