Kids in Action 10 — Slovinsko

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) – dlouhodobé dobrovolnictví (12 měsíců)

Termín konání: 23. září 2023—srpen 2024

Místo konání: Škofja Loka, Slovinsko

Dobrovolník: Markéta B.

Prosím přečtěte si info-pack projektu.

Hostitelská organizace: Familija – izobraževalni in terapevtski center

Deník z dobrovolnictví:

24. listopadu 2023:

Ahoj, jmenuji se Markéta a momentálně bydlím ve Škofje Loce ve Slovinsku v rámci dobrovolnického projektu přes ESC. Do projektu jsem se přihlásila, protože jsem si chtěla zlepšit angličtinu a cítila jsem, že v Čechách s tím jen tak nepohnu a po dokončení magisterského studia mi připadala jako ideální doba k tomu vycestovat do zahraničí. Popravdě jsem nikdy dříve nad žitím v zahraničí nepřemýšlela a když už, tak jsem si chtěla vybrat Erasmus program na 2–3 měsíce. Jenže jsem žádný takový nenašla a když jsem viděla, že bych mohla být v blízkosti Slovinských hor, do kterých jsem se zamilovala, bylo JASNO. Dále jsem hledala příležitost pracovat s různě starými dětmi, abych si vyzkoušela, které věkové rozmezí mi vyhovuje nejvíce a se kterým se rozhodnu pracovat do budoucna.

Je tomu už dva měsíce, co jsem přijela do Slovinska, tak se pojďme podívat, co se za tu dobu odehrálo. V prvních dvou týdnech jsme podstoupili horlivé seznamování s místními organizacemi, studentskými kluby a s místní kulturou. Díky tomu jsem potkala další nadšence do chození po horách jako jsem já, seznámila jsem se se svou mentorkou a začala se sžívat s tím, že zde strávím následující rok.

Všichni, kdo nás tu mají na starosti jsou velmi přátelští a otevření takřka všemu 😀 Měli jsme i dost příležitostí se lépe poznat navzájem … přeci jen spolubydlím se čtyřmi dalšími lidmi. Ale k mému příjemnému překvapení je to velmi milé je tu mít. Ač má každý své mouchy, tak jsem za ně neskutečně ráda. Pomalu se stávají mou rodinou a řekla bych že se to stává běžně na takovémto typu programu ať už chcete či ne.

Snažím se tu také dávat si prostor pro sebe, protože zde mám jedinečnou příležitost vnímat, co mám ráda, bez čeho se neobejdu anebo naopak co bych ráda opustila a tvořit si příjemný prostor kolem sebe.

Organizace, ve kterých pracuji jsou mi neustálou výzvou. Prvním centrem je MDC BLOK, jež je velmi podobný svým fungováním našim Domům dětí a mládeže. Děti sem chodí po škole BLOK pro ně představuje místo, kde se mohou bavit, hrát si anebo také zažívat něco nového v rámci workshopů, které už mám také pomalu na starosti. Věkový rozptyl je zde mezi 8–15let a u mladších dětí občas bojuji s jazykovou bariérou, jelikož úplně neovládají anglický jazyk. Druhá organizace se zbývá mladistvými, kteří hledají práci, přerušili školu nebo se do ní chtějí navrátit. Zde je mi výzvou komunikace obecně… jsem zvyklá pracovat s dětmi školkového či mladšího školního věku. Neustále mě překvapují nebo dostávají do situací, kdy nemám co říct 😀 Na druhou stranu je práce s nimi velmi různorodá, každý z nich je jedinečný a přípravy na workshop musí být daleko promyšlenější.

Abych to nějak shrnula, tak za tyto dva měsíce jsem se stihla seznámit se spoustou nových lidí, zajet si k moři, navštívit kino, strávit celou noc na chodbě motelu v Lublani, a to jen proto, že jsme spletly čas odjezdu busu, být na první karaoke party, na kterou jsem vzpomínala ještě celý následující den, poprvé vařit lasagne a zkusit paragliding, který se stal mým naprostým highlightem!

Se vidimo, adijo!

Možná se ti bude líbit