ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Místo konání: Quinta De Santana, ostrov São Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko
Termín konání: 11.—18. březen 2024
Český tým: Eva Gotalská (GL), Anna Hanzalíková, Matouš Churý, Lucie Bendová, Daniel Zajíček, Vojtěch Kočár
Pro více informací si prosím přečtěte info-pack.
Hostitelská organizace: Pro Active Azores
Report z projektu:
Vítejte na Azorech! Malebném souostroví kdesi uprostřed Atlantiku, tedy doslova in the middle of nowhere. Po příletu nás mimo cvrlikání ptáčků zaskočil i přívalový déšť, který se postaral o očištění našeho oblečení ještě před tím, než jsme ho vůbec stihli zašpinit. Cesta nebyla zrovna odrazem komfortu a trvala přes 24 hodin. Vyrazili jsme z Vídně kolem večera a dorazili na místo projektu až večer dalšího dne, přičemž noc jsme strávili na letišti v Lisabonu, zamotaní do dek ve snaze ohřát se v nadměrně klimatizovaném prostředí. Ale toto dočasné trápení určitě stálo za to.
Po tom, co nás organizátoři konečně vyzvedli v centru největšího města na souostroví, Pontě Delgadě, jsme byli obdařeni výtečnou večeří a ještě více výtečným ubytováním. První den projektu byl tradičně zasvěcen seznamování a poznávání se se zbytkem účastníků projektu. Bylo nás tu celkem 35, včetně trenérů Cipriana a Alessandry, kteří nás celým projektem provázeli a motivovali k lepším výkonům.
Název „Citizens in action“ již sám o sobě vypovídá, o hlavním zaměření výměny – podpořit nejenom mladé lidi v iniciativě nových myšlenek, účasti u voleb, prosazování svých názorů včetně jejich šíření široké veřejnosti a tak dále. Výstupem týdne měl být návrh, podrobný popis a prezentace vlastní aktivity/iniciativy, kterou bychom mohli uskutečnit, až se navrátíme zpátky domů. Mezi populární nápady patřil například clean-up ve městech, edukace mladých o volbách a jejich důležitosti ve školách nebo kolektivní sázení stromků. Důkladná příprava projektu byla prokládána i více „odpočinkovými“ aktivitami, jako například interkulturní noc, úklid na místní pláži či volný den, během něhož nám organizátoři zařídili výlet po krásách ostrova, ochutnávku místní kuchyně a koupání v termálech.
Jako největší highlight projektu byl pro mě osobně úklid místní pláže. Průzračný oceán, zuřivě bijící mohutné vlny a nekonečná pláž s černým vulkanickým pískem poseta množstvím odhozených lahví, nedopalků a kousky dále nespecifikovaného převážně plastového odpadu, skýtala dechberoucí a zároveň smutný pohled. Ten pocit, když jsme úklid dokončili a to plastové království opět navrátili do své původní podoby přírodního skvostu, byl zcela nepopsatelný. Dalšími nepopsatelnými aktivitami byly společné večery v rytmu portugalské, španělské, rumunské, řecké a občas i české hudby, slunění se na příjemném azorském březnovém sluníčku či mazlení se s místními kočkami, které nás pronásledovali doslova na každém kroku, tudíž měli nejspíše z projektu téměř stejné poznatky, jako my. Samozřejmě bylo i zcela nepopsatelné a vzrušující naleznout u sebe v posteli či kufru švába, což se mi díkybohu nestalo, ale někteří z nás bohužel takové štěstí jako já neměli. Velmi traumatickým zážitkem pro nás pro všechny bylo loučení. I když jsme sice věděli, že tímto je projekt u konce, rozhodně nejsou u konce přátelské vazby, které jsme na konci projektu s účastníky vytvořili, a které v některých případech snad přetrvají po další roky.
Eva Gotalská