Alcohol Free — Litva

single-image

Termín konání: 2.-10. listopad 2019

Místo konání: Kaunas, Litva

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Účastnící-se země: Lithuania, Romania, Czech Republic, Belarus and Poland

Hostitelská organizace: Unique Projects EU

Účastníci:  Aneta Kruželová, Roman Velc, Julie Šenková, Aneta Tranová

Group leader: Erika Nahlíková 

Report z projektu „Alcohol Free” 2.-10.11.2019, Kaunas, Lithuania

Analýza z projektu zde.

 Máte lepší tip, jak strávit pár nudných podzimních dní lépe, než jet na výměnu mládeže? Souhlasím, nic lepšího není. Tak jsem na začátku listopadu popadla příležitost a vyrazila do Kaunasu, druhého největšího města Litvy, kde jsem poznala spoustu super mladých lidí jak z Česka, ale taky z Polska, Běloruska, Rumunska a samozřejmě i Litvy, a zažili spolu 8 skvělých dní na projektu s názvem “Alcohol Free”.

 Ubytováni jsme byli v hotelu Kaunas City – čemuž předchází vtipná historka, kdy se půlka našeho českého týmu (včetně mě) snažila ubytovat v hotelu Kaunas nacházejícím se na stejné ulici, ale většina denních aktivit se odehrávala v kaunaské univerzitě.

Na obědy a večeře jsme chodili do blízkého gymnázia, takže blíž k pravé litevské kuchyni už jsme se snad ani dostat nemohli. A občas to bylo velmi zajímavé (už jste někdy zkoušeli palačinku plněnou mletým masem?).

 Jak už název napovídá, projekt se zabýval alkoholem, jeho konzumací nejen mezi mladými napříč různými zeměmi. Jaká je situace v jednotlivých zemích jsme se dozvěděli skrz prezentace jednotlivých týmů. Další znalosti jsme pak získali ve workshopech, jejichž příprava byla taky rozdělena jednotlivým týmům, například naše česká skupinka dostala na starost seznamovací hry hned první den. Zajímavá byla “role play” aktivita polského týmu, kdy jsme se pokoušeli sehrát krátké scénky situací, ve kterých hrál hlavní roli právě alkohol.

Součástí programu byl taky study visit – návštěva místního centra pro léčbu závislostí, které nám představili dva zdejší pracovníci a následovala krátká diskuse, kdy se snažili odpovědět na všechny naše zvědavé otázky.

Další ze zajímavých aktivit byla diskuse s místními. Ve skupinkách jsme vyrazili do ulic, odchytávali náhodné kolemjdoucí a snažili se z nich dostat pár odpovědí na otázky ohledně alkoholu, zjišťovali, jaký je jejich pohled na situaci v zemi nebo jaké mají sami s alkoholem zkušenosti. Věřte nebo ne, i přes jazykovou bariéru se našlo dost lidí, kteří si s námi ochotně povídali a občas jsme si vyslechli opravdu zajímavé příběhy.

Ale i přes náš nabitý program se našel čas na zábavu, nejvíc jsme si jí užili hlavně při našich národních večerech, kdy jsme se dozvěděli zase něco nového z jiných kultur, naučili se nějaký ten tanec nebo ochutnali tradiční jídlo.

Ve zbytku volných chvil jsme se vydávali objevovat Kaunas, protože procházka (za kafem) je vždycky dobrý nápad.

Na závěr bych jen řekla, že takový projekt je skvělá zkušenost, a příležitost naučit se a objevovat nové, od problémů s alkoholem v Bělorusku po nejlepší kavárny v Kaunasu. Upřímně, návrat do reality byl pak fakt těžký. Tak třeba se na nějaké další výměně mládeže potkáme! 

                                                                                                                Aneta Kruželová

Možná se ti bude líbit