Active Citizenship — Rumunsko

single-image

Termín konání: 20.-29. srpen 2018

Místo konání: Targoviste, Rumunsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit. Omrkněte také follow-up aktivity hostitelské organizace tohoto projektu: 

Účastníci: Petr Zahradník, Silvie Svobodová, Tereza Svobodová, Martin Zeman, Anna Schenková, Michael Martiska

Hostitelská organizace: Asociația Be You 

Účastnící se země: Romania, Czech Republic, Lithuania, Macedonia, Malta, Portugal and Slovak Republic

Report z projektu:   

V druhé polovině srpna se skupinka šesti českých účastníků vydala na tréninkový kurz o aktivním občanství do malebného rumunského města Targoviste. Z Bukurešti, kam většina z nás přiletěla, to nebyla ani hodinka a půl. Celkem se tréninkového kurzu zúčastnilo sedm zemí, včetně té hostující (Rumunsko, Česká Republika, Makedonie, Portugalsko, Slovensko, Litva a Malta). Hned po našem příjezdu do hotelu nás uvítala milá trenérka Ilona společně s dalšími členy z organizačního týmu rumunské organizace Asociatia Be You. Naše pokoje byly nachystané a na některých z nich už i čekali spolubydlící. Všichni si pořádně odpočinuli, načerpali energii a od dalšího dne nám začal bohatý program.

První den projektu byl věnovaný teambuildingovým aktivitám a tzv. icebreakerům, abychom se všichni na začátek trošku seznámili a zvládli si zapamatovat jména účastníků. Hodně nám k tomu pomohly i visačky, na kterých bylo uvedeno naše jméno a národnost. Zároveň nám bylo i představeno téma tréninkového kurzu a program, jak následujících devět dní bude vypadat. A pak už se začalo debatovat, diskutovat a tvořit. Každá země prezentovala svoji politickou situaci, většinou v souvislosti s mládeží, což nám všem obohatilo naše znalosti a vědomosti, rozšířilo obzory a ukázalo nové pohledy na začleněnost mládeže do politického dění. Řešilo se, jak více zapojit mládež do volebního procesu a jak zvýšit povědomí o demokracii. Program probíhal formou interaktivních aktivit.

Simulace komunálních voleb byla aktivita, která v nás všech zanechala stopu. Všichni se vžili do svých rolí a diskuze byla v plném proudu. Jednotlivé strany se snažily zlákat voliče ve svůj prospěch. Bylo vidět, jakou manipulace hraje roli v souvislosti s volbami. Dokonce v nás tato aktivita zůstala živá po celou dobu pobytu.

Druhá část projektu byla zaměřena spíše na dobrovolnictví a sektor neziskových organizací. Probíraly se možnosti, jak se mládež může více zúčastňovat dobrovolnictví, jak pomáhat prostředí, ve kterém žijeme, ať už po sociální stánce, tak z hlediska přírodních aspektů. Během posledních dnů se pracovalo v národním týmu na návrhu projektu, který se týkal aktivního občanství a mládeže. Tvořili jsme na základě prezentace organizátorky o projektech Erasmus+. Večery se nesly v duchu kulturním. Zúčastněné země zde představovaly svoje tradice, jídla i tance. Postupně se celá skupinka sbližovala.

Bývá těžké vystoupit ze svojí komfortní zóny, ale jak to jednou člověk podnikne, nelituje. Je to první krok k seberozvoji, poznávání nových lidí a kultur, zdokonalení se v cizím jazyku, odbourávání stereotypů. Rozhodně to všechno stojí za to a já nelituju ani jednoho projektu, kterého jsem se kdy zúčastnila. Všechno jsou to zkušenosti, které nas obohacují a utváří. A taky nová přátelství, která si s sebou člověk odnese. 

Silvie Svobodová

Možná se ti bude líbit