Active YOUth for Europe – Rumunsko

single-image

Termín konání: 4.-11. září 2016

Místo konání: Satu Mare, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack & rozpis denních aktivit a tiskovou zprávu a finální projektový report

Účastníci: Lenka Kosmatová, Žaneta Jančaříková, Veronika Hadravová, René Zelinka

Group leader: Zdeněk Kroupa

Účastnící se země: ČR, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko, Bulharsko, Lotyšsko

Hostitelská organizace: Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Județul Satu Mare

Report z projektu:

Dne 4.9.-11.9. jsme se zúčastnili projektu v rumunském městě Satu Mare, které se nachází poblíž hranic s Maďarskem. Na místo jsme dorazili vlakem a ihned jsme byli zaskočeni časovým posunem, který jsme vůbec nečekali. Project s názvem Active YOUTH for Europe byl zaměřen na neziskové organizace, pomoc sociálně slabým, historii Rumunska a návštěvy různých dalších státních institucí. Projektu se účastnilo Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Lotyšsko, Rumunsko, Maďarsko a každý tým zastupovalo pět členů.

Ubytování v jednom z místních hotelů bylo velmi luxusní, dokonce nám denně na pokojích i uklízeli, což mě trošičku vytáčelo. 🙂 Připravované jídlo bylo velmi chutné a navíc si každá zem mohla pro jeden den vybrat, co by chtěla jíst. Ubytování se mi tedy velmi líbilo i když bych možná uvítal něco, kde bychom byli pouze účastníci projektu. Možná kvůli malému zájmu účastnit se projektu v destinaci, jakou je Rumunsko, byl na projektu velký věkový rozdíl účastníků, to znamená zhruba 16-30 let. Bylo vidět, že se organizátoři velmi pečlivě připravovali na projekt. Například, už když jsme přijeli, tak Paul, jeden z organizátorů, znal moje jméno a nejen to moje, ale jména všech. Také měli pro každého účastníka nachystané tričko, cedulku s jménem, průvodce, mapy a mnohé další. Jen škoda, že se žádný z organizátorů nikdy předtím neúčastnil žádného podobného projektu, což bylo rozhodně na škodu. Od toho se také odvíjela až přílišná striktnost v některých částech programu a popravdě i přes některé velmi povedené části, byly některé trošičku slabší. 🙂

Velmi mě také překvapila velká vstřícnost lidí v nejrůznějších podnicích, které jsem navštívil, někde až domácká atmosféra na místech, kde bych to opravdu nečekal. Jídlo na ulicích a v restauracích bylo velmi levné, porce byly až přehnané a že já něco sním… 🙂 Ulice i po nocích byly bezpečné, což jsem si sám vyzkoušel a potvrdili mi to i místní, se kterými jsem se měl tu čest bavit, ale není to pravidlem všude v Rumunsku.

Tímto bych tedy chtěl poděkovat všem zúčastněným, kteří hlavně tvoří projekt a jeho ducha a doufám, že jsme se neviděli naposledy.

Zdeněk Kroupa

Možná se ti bude líbit