My Inner Sky — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Aldeia de S. Sebastião, Portugalsko

Termín konání: 17.—26. duben 2023

Český tým: Lucie Šafaříková (GL), Denisa Spurná, Samuel Mičuta, Nikola Matušová, Zuzana Olejníková, Jan Černohorský

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Douro Youth (Association)

Report z projektu:

Projekt v rámci Erasmus+, s názvem My Inner Sky, se konal 17.-26.4 2023 V Portugalsku v zastaralé, avšak nádherné vesničce Aldeia de São Sebastião. Jedná se o vnitrozemní oblast na hranicích se Španělskem.

Zúčastnilo se několik různých států a to konkrétně lidé z: Portugalska, Španělska, Srbska, Estonska, Lotyšska, Rumunska, Itálie a České republiky. V Českém týmu bylo dohromady šest členů a chtěl bych říct, že jsme si všichni sedli skvěle.

A co se skrývá pod názvem My Inner Sky? Hlavní náplní programu byla nauka o duševním zdraví. Učili jsme se o jeho důležitosti, rozvoji, ale také o metodách, jak o něj pečovat. V rámci našich „sessions“ jsme se například učili meditovat, jak správně dýchat nebo třeba jak se vyhnout nepříjemným pocitům úzkosti. Často jsme museli vystoupit ze své komfortní zóny, ale to bylo ve výsledku vždy jen přínosem. Aktivity byly úzce spjaté s tématem projektu a ve většině případů se také jednalo o team buildingové aktivity.

Nejen díky těmto aktivitám jsme si vybudovali úžasný kolektiv a postupem času se z nás všech stávala jedna velká rodina. Součástí programu a ztmelování byly také cultural nights, při kterých všichni zástupci museli představit svou zemi, ať už prezentací, národním tancem nebo třeba pomocí Kahootu. Dále všichni přivezli nějaká typická jídla pro svou zemi a ty pak představovali. Večery jsme vždy zakončovali diskotékami, které většinou končily v pozdních ranních hodinách. Také jsme měli dvě tématické párty a to hawaiskou a glow party.

Jeden den byl ve sportovním duchu, vyzkoušeli jsme si lezení na horolezecké stěně a po jejím zdolání jsme pokračovali na sjezd po zip-line. Poté jsme měli možnost si vyzkoušet mini golf, různé bazénové aktivity a plno týmových soutěží na fotbalovém hřišti. Co bylo velkým plusem, že jsme mohli ve volném čase plně využívat plavecký bazén, hřiště a také kola.

V jednom z posledních dní jsme se vydali na pěší výlet, na kterém jsme poznávali okolní krásy a zakončili ho u řeky, kde už na nás čekaly připravené kanoe. Bylo to opravdu moc pěkným zpestřením našeho pobytu a také jedním z posledních společných momentů, jelikož pak následovaly dva dny loučení se a balení svých věcí.

Jan Černohorský

 


 

Report z projektu:

Měla jsem to štěstí, být účastníkem Erasmus+ programu, který mi poskytl možnost získat cenné zkušenosti a poznat nové kultury a způsoby učení. Projekt byl zaměřený na duševní zdraví a zlepšení mentálního zdraví nejen účastníků a tím také pomoci s prevencí duševních problémů. Projekt se odehrál v portugalské vesnici Aldeia de São Sebastião. 

První den našeho Erasmus+ projektu se všichni účastníci konečně setkali osobně a to přímo na letišti v Lisabonu. Bylo to skvělé seznámení plné úsměvů a pozitivní energie. Poté jsme společně vyrazili na místo konání projektu a během cesty jsme se více poznávali a navazovali nová přátelství. Těšili jsme se na zbytek projektu a na to, co nás všechny ještě čeká!

Druhý den erasmus+ projektu byl plný nových zážitků a aktivit. Na začátku nám byla představena pointa projektu a cíle, kterých bychom se měli během projektu snažit dosáhnout. Poté jsme se pustili do práce a začali jsme malovat naši mandalu. Spočívala v tom, že každý den, kdy se naučíme něčemu novému, kousek vybarvíme. Bylo to skvělé cvičení pro naši kreativitu a soustředění. Byl to skvělý začátek projektu.

Třetí den našeho Erasmus+ projektu byl plný aktivit. Začali jsme hravě a to role-playem. Poté jsme pokračovali tím, že jsme si navzájem představili, co pro nás znamená mentální zdraví. Poté jsme se ponořili do práce na našem YOUthfill First aid kit, který nám pomůže rozvíjet schopnosti a znalosti v této oblasti. Den jsme opět ukončili vybarvováním naší mandaly. Celkově to byl úspěšný den plný spolupráce a učení se nových věcí.

Čtvrtý den jsme měli za úkol vytvořit pár krátkých scén, které budou ilustrovat současnou situaci v naší zemi ohledně přístupu k mentálnímu zdraví. Naši, českou, skupinu to nasměrovalo k vtipnému tónu, takže jsme se snažili vytvořit scény, které budou bavit a zároveň ukazovat na problémy v této oblasti. Odpoledne jsme pokračovali v práci s aid kitem a tvořením naší mandaly. Byl to zajímavý den plný kreativity a spolupráce.

Pátý den projektu byl zaměřen na sportovní aktivity. Měli jsme například možnost vylézt na horolezeckou zeď, či využít zip-line, kde jsme se snažili překonat vlastní limity. Den jsme zakončili meditací, abychom si uvolnili mysl a tělo. Následně pokračovali v mandelách. Byl to skvělý den plný adrenalinu a uvolnění.

Šestý den projektu byl zaměřen na to, jak překonávat stres a každodenní potíže v našich životech. Vzhledem k pěknému počasí, jsme se rozhodli vyrazit ven a bosí se prošli po trávníku, abychom mohli tiše pracovat s našimi myšlenkami. V průběhu dne jsme se věnovali různým aktivitám zaměřeným na uvolnění mysli a den zakočili opět naší mandalou. Byl to velmi užitečný den plný nových zkušeností.

Sedmý den projektu jsme započli v menších skupinkách, kde jsme se věnovali acro-yoze. Vyzkoušeli jsme si různé pozice a techniky a někteří z nás se dokonce i nové naučili. Odpoledne jsme se pak všichni sešli a měli jsme velmi zajímavou aktivitu zaměřenou na pochopení našich smyslů. Na různých stanovištích jsme nemohli používat jeden z našich smyslů, což nám umožnilo si uvědomit, jak jsou všechny naše smysly propojené a jak důležité je umět je využít. Byl to velmi zábavný a poučný den.

Osmý den jsme se společně vydali objevit kouzlo blízké vesnice. Procházeli jsme jejími uličkami a navštívili nějaké památky. Poté jsme pokračovali k řece, kde jsme si vyzkoušeli kánoe a propluli okolím. Večer jsme si užili kulturní noc, kterou naše česká skupina vytvořila. Měli jsme krátkou prezentaci o české kultuře a tradicích, poté kahoot hru a židličkovanou, u které nesměla chybet tradiční česká hudba. Byl to další skvělý den plný zábavy.

Deváty den byl posledním dnem našeho projektu a strávili jsme ho sdílením našich YOUthfill aid kitů a našich pocitů z nich s celou skupinou. Bylo zajímavé vidět, jak každý z nás řeší stres trochu jinak a jaké techniky používá pro zvládnutí svých problémů. Odpoledne jsme se všichni sešli a měli možnost napsat ostatním účastníkům na papír nějakou pěknou zprávu. Byl to velmi emotivní okamžik, kdy jsme si mohli vyjádřit své pocity a poděkovat ostatním za skvělou spolupráci během projektu. Nakonec jsme společně vytvořili obraz, který bude reprezentovat naše nezapomenutelné zážitky z projektu a tu úžasnou spolupráci, kterou jsme si navzájem vybudovali. Dokončili jsme naše mandaly. 

Desátý den byl odjezdový. 

Jsem moc ráda, že jsem mohla být účastníkem tohoto projektu a tím se také naučit nové dovednosti a mechaniky, jak ovládat své mentální zdraví. Naučili jsme se, jak rozpoznat a řešit duševní problémy a jak pomáhat lidem, kteří mají takové problémy.

Děkuji za tuto možnost,

Denisa Spurná

Možná se ti bude líbit