Wellbeing in Youthwork — Polsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 15.—22. květen 2022

Místo konání: Darnawa, Polsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím přečtěte si interaktivní infopack. Omrkněte také projektové video a projektový časopis.

Účastnící se země: Polsko, ČR, Řecko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Švédsko

Hostitelská organizace: Fundacja Cooperacja

Český tým: Petr Jančář, Karolína Šindlářová

Report z projektu: 

Projekt nesoucí název Wellbeing in Youth Work se konal 15.-22. května v malé polské vesničce Darnawě. Tématem celého tréninkového kurzu byly např. metody mindfulness, wellbeing, meditace, mentoring, coaching a použití těchto metod při práci s mládeží. Na projektu se sešlo celkově 14 lidí z Polska, Španělska, Itálie, Česka, Bulharska a Řecka. Celým programem nás prováděla zkušená lektorka Mara. 

Ubytováni jsme byli v rodinném penzionu Skotopaska, který nám poskytl krásné prostory nejen na přespání, ale i na všechny aktivity. Celý pobyt zpříjemňovala také vynikající jídla paní domácí.

Program TC začal v pondělí, kdy jsme se po příjezdu všech účastníku věnovali teambuildingovým aktivitám a odpoledne jsme měli workshop s majitelkou penzionu, kde jsme si mohli vyzkoušet upéct vlastní chleba nebo housky.

Další dny měly všechny podobnou strukturu – po snídani nás čekal první blok aktivit, následoval čas vyhrazený aktivitám, které vedli samotní účastníci. Poté následoval oběd, další blok aktivit, procházka v přírodě a poté meditace, která měla v průběhu týdne různé formy. Poslední aktivitou před večeří byla reflexe každého dne. V průběhu týdne jsme si mimo jiné mohli vyzkoušet lekci jógy vedenou zkušenou lektorkou, meditativní koncert tibetských misek a gongu. Dále jsme si vysvětlili a sami si vyzkoušeli rozdíly mezi mentoringem a coachingem nebo jsme si mohli vyzkoušet TRE (napětí, stres a trauma uvolňující cvičení). Ve volném čase bylo možné objevovat krásnou přírodu okolí třeba na kole, čehož mnozí účastníci využili. Poslední den tréninkového kurzu jsme vytvářeli follow-up plány jak nové vědomosti a zkušenosti použijeme v práci s mládeží i ve svém osobním životě. Odpoledne proběhla reflexe celého týdne a předání Youth certifikátů a drobných dárků. V neděli ráno už proběhlo pouze smutné loučení s ostatními a cesta zpět do našich domovin.

Tréninkový kurz Wellbeing in Youth Work byl mojí první zkušenostní s Erasmus+ programy a můžu tuto zkušenost hodnotit pouze kladně – poznala jsem nové lidi, vyzkoušela jsem si zajímavé aktivity, objevila nová místa a hlavně jsem si užila skvělý týden s nezapomenutelnou atmosférou. Chtěla bych poděkovat hostitelské organizaci Fundacja Cooperacja za uskutečnění tohoto skvělého projektu, lektorce Maře za vedení všech workshopů a organizaci EYCB za zprostředkování možnosti na tento projekt vyjet.

                                                                                                                       Karolína Šindlářová

 
 

Možná se ti bude líbit