Youth and Art: a Story of Inclusion — Bulharsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 10.—17. září 2020

Místo konání: Uzana (Gabrovo region), Bulharsko

Počet českých účastníků: 6 (5+1 Group leader)

Věkový limit pro účastníky: 16-30 (Group leader bez omezení)

Pokud máte zájem o informace, prosím důkladně si přečtete Infopack – YE Youth and Art.  

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory.

Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: IYAC Bulgaria

Účastnící se země:  Bulharsko, Srbsko, Česká republika, Chorvatsko, Rumunsko

Účastníci českého týmu: Pavlína Široká, Kristina Hakenová, Kristýna Nguyenová, Veronika Pončíková, Miroslav Obadálek (GL)

 

Report z projektu:

Tento projekt pro nás začal na malém letišti v Sofii v Bulharsku s nepříjemnou situací. Jeden z našich kufrů nám byl navrácen rozbitý a na letišti nebyl nikdo schopen nám pomoci. Nakonec jsme tento problém vyřešili a setkali se na meeting point s dalšími účastníky z Řecka, Portugalska, a Bulharska. 

Po 4 hodinové cestě autobusem jsme dorazili do malebného hotýlku uprostřed hor v oblasti Gabrovo. Byli jsme přivítáni zbytkem účastníků a organizátory a šli jsme na večeři. Po večeři jsme šli k ohništi a všichni jsme se postupně poznávali a zjišťovali jsme další informace o nadcházejících dnech. Tématem byla migrace a umění, kterým jsme chtěli vyjádřit naše pocity a poučit lid v městě Gabrovo o této problematice. 

Program jednotlivých dní byl naplněn mnoha zajímavými aktivitami a všichni jsme si zvykli ráno na aktivní začátek na louce před hotelem a na velmi zajímavé a poučné příběhy, které nám byly předčítány. Všechny aktivity byly prolnuty uměním, a to nám pomohlo se více vložit do takového těžkého tématu. Na začátku jsme využili nedaleký les, kde jsme využívali lan mezi stromy a samotného lesa pro vytvoření důvěry mezi účastníky. Během další aktivity jsme v menších skupinách sdíleli v čem jsme dobří a snažili jsme se to napojit na téma migrace. Někdo řekl, že může zapadnout v každé zemi jako místní, jiný sdílel, že hraje ve skupině podporující přijíždějící migranty a poskytuje jim zázemí a další účastník předvedl divadlo na téma migrace. V další aktivitě jsme se od vedoucích dozvěděli o všemožných typech migrace a dalších informacích o kterých jsme dříve neměli ani tušení. Výstupem naší tvrdé práce bylo odpoledne před střední školou v Gabrovu, kde jsme předvedli divadlo, měli jsme živou knihovnu, interaktivní mapu a další aktivity pro místní, kteří se k nám nadšeně přidávali a zajímali se o migraci a naše příběhy některých účastníků, kteří mají zkušenost s migrováním.

Během tohoto projektu jsme se naučili spoustu věcí o migraci a o vzájemných kulturách a zbořili jsme některé naše předsudky a mis informace. Po zdařeném výstupu projektu jsme ještě dokončili oficiální záležitosti a večer si ceremoniálně předali youthpass a rozkrojili dort. Ráno bylo loučení smutné, jelikož jsme se za krátkých 7 dní velmi sblížili.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                         Pavlína Široká

Možná se ti bude líbit