Your Voice Matters – Litva

single-image

Termín konání: 12.-18. prosinec 2016

Místo konání: Markutiškių village, Trakai, Litva

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack a projektový blog

Účastníky: Nikola Husličková, Jana Šťastná, Lucie Spěváková, Romana Kremláčková, Tereza Márová, Lucie Galačová

Group leader: Karel Janásek

Hostitelská organizace: EuroHugs

Účastnící se země: ČR, Litva, Lotyšsko, Polsko, Bulharsko, Itálie

Report z projektu:

Projekt se jménem „Your voice matters“, se konal  v datech 12. – 18. 12. 2016, v blízkosti vesnice Markutiškiu v Litvě, 36 km od hlavního města Vilnius, v nádherné budově pyšníci se honosným jménem „La Villa Royale“.

Projektu se zúčastnilo 45 účastníků z celkem ze 6 států Evropy jmenovitě z Lotyšska, Litvy, České republiky, Itálie, Bulharska a Polska. Projekt byl organizován Litevskou organizací Eurohugs.

Projekt byl převážně zacílen na problematiku politiky, aktivního občanství a mládeže. Cíle projektu byly  zvýšení podvědomí účastníků o současných problémech Evropy, kterými  jsou např. nízká volební účast mladých lidí a nárůst extremistických nálad, motivovat účastníky k tomu stát se aktivními občany a v neposlední řadě také rozvinout naše schopnosti vést smysluplný  a oboustranně obohacující dialog a diskuzi s ostatními. K dosažení těchto cílů použili organizátoři metod neformálního vzdělávání, množství simulačních her a diskuzí a v neposlední řadě se dokonce nebáli pozvat samotného poslance Evropské parlamentu zastupujícího v Evropském parlamentu hostující stát Litvu.

První den jsme se pomalu s ostatními účastníky oťukávali, hráli jsme hry, které nám pomohly zapamatovat si jména ostatních účastníků, každým dnem se ale laťka zvedala a od her jsme se začali pozvolna přesouvat k diskuzím o vážných problémech moderní doby a k simulačním hrám, až abychom se nakonec dostali k zakončení v podobě diskuze s poslancem Evropské parlamentu. Pana poslance jsme nešetřili a nebáli jsme se ho ptát na palčivé otázky ohledně migrační krize a hospodářské krize v Evropě, myslím, že jsme nezklamali a pan poslanec se místy zapotil, nutno říci, že na každou otázku jsme nakonec dostali uspokojivou odpověď.

Dalším zajímavým elementem, který činil tento projekt v mých očích unikátním bylo zařazení účastníků s omezenými příležitostmi, v tom případě několika slepých účastníků z Lotyšska. Bylo nesmírně zajímavé poslouchat s jakými problémy se tito lidé musí každodenně vypořádávat a jak málo pozornosti od nás většinové společnosti tito lidé dostávají. Pro mě osobně bylo velmi krásné pozorovat to, že i přes to jak velké znevýhodnění tito lidé mají, dokázali být šťastní a užít si projekt s námi.

Po každém dni plném aktivit se i pro nás občas našly chvíle, kdy jsme se mohli bavit či prozkoumávat okolí. Ať už to byly kulturní večery, kde jsme měli za úkol prezentovat naši vlast a naše tradiční pokrmy  nebo jen přestávky mezi lekcemi, kdy jsme mohli chodit na procházky. Okolí našeho domu bylo nádherné, za domem jsme měli malebné zamrzlé jezero, i když ne zamrzlé dostatečně na to, abychom po něm mohli chodit, dále malý dřevěný domeček se saunou, kterou jsme měli jednu noc možnost na vlastní kůži vyzkoušet.  Pro odvážlivce, kteří se vydali na výpravu hlouběji do okolí čekala odměna ve formě typické Litevské vesničky pokryté sněhem, kde žilo pár přátelských obyvatel se svými ještě přátelštějšími pejsky. Navíc k tomuto celý týden vydatně sněžilo a mrzlo, což nám zajistilo scenérie u nás v posledních pár letech nevídané, pro některé účastníky z Itálie to bylo dokonce poprvé, kdy viděli na vlastní oči sníh.

Dle mého názoru byl projekt úspěšný a splnil cíle, které si zadal. Měl jsem možnost potkat mnoho nových přátel, setkat se s členem Evropského parlamentu a zvýšit si podvědomí o problémech Evropy a EU.                                                                                                                             

Karel Janásek

Možná se ti bude líbit