Last Tree on Earth — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Covilhã, Portugalsko

Termín konání: 5.—14. červen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18-30 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Clube Nacional de Montanhismo Clube Alpino Português

Popis projektu:

The Youth Exchange “Last Tree on Earth”, is a project organized by the Clube Nacional de Montanhismo Clube Alpino Português has as its main topic knowledge about forests.

Designed to be funded by the Erasmus + program, the Youth Exchange proposed as scheduled dates for April 2023. The Club Nacional de Montanhismo, is an association with more than 75 years and that develops different activities through mountaineering and climbing with all generations always connected with the protection and awareness of the environment.

With the wish to develop activities for the young generation, this application appears. In this way, the Youth Exchange “Last Tree on Earth”, aims to promote activities for the young European generations providing a set of experiences and methods of protection, creating awareness to the importance of forests in our lives. Over time, the non protection of the environment in many mountains and natural protected reserves made the forest suffer. This project appears as a way to develop forest / fire awareness and protection with activities that promote environmental protection.

With the conjunction of creativity, social spirit and obviously environmental awareness, the Youth Exchange “Last Tree on Earth” has as its main objective the creation of solution-makers and increase youth to a more active role in society of our European youth generation connected to the environment.

We intend to make an impact at a personal level, giving them the tools to increase their soft skills and disseminate it in their own cities and turn them active and alive, being actively cooperative to their community. The activities are always arranged in a non-formal learning perspective, participatory methodologies that enable participants to learn in a practical and reflective way.
This Youth Exchange also proposes the development of civic, social, creativity and teamwork skills among young Europeans of different nationalities and different cultures.

With extensive experience in sports and environment by this association, it considers that this youth exchange is the possibility to share these experiences and methods. Clube Nacional de Montanhismo Clube Alpino Português believe that this is the next step to develop a good work in protection and initiative spirit connected to environment and rural areas at local and national level and share experiences at international level.

Možná se ti bude líbit