Stronger Minds — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Fão – Esposende, Portugalsko

Termín konání: 23.—30. listopad 2023

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: SOPRO

Report z projektu:

Tréninkový kurz „Stronger Minds“ se konal od 23. listopadu do 30. listopadu 2023 v malém portugalském městečku Fão – Esposende asi 50 kilometrů od Porta.

Projektu se účastnilo 8 zemí – Chorvatsko, Řecko, Španělsko, Bulharsko, Irsko, Itálie, Portugalsko a samozřejmě Česká republika. Dohromady nás bylo 35 účastníku a celý projekt organizovala a zajišťovala dobrovolnická organizace SOPRO pod záštitou Erasmus+.

Náplní projektu byla témata jako mentální zdraví, meditace, jóga, emoční inteligence nebo třeba všímavost či správné dýchání. Dostali jsme během celého týdne několik přednášek, ale jinak se organizátoři snažili dělat celý projekt velmi interaktivní a plný aktivit.

První dny jsme trávili seznamováním, ve volných chvílích utíkali k oceánu (ti odvážnější z nás vodu i vyzkoušeli na vlastní kůži) a každý večer se těšili na kulturní večer věnovaný dvěma zúčastněným zemím. Uprostřed projektu jsme se hodně věnovali józe, meditaci a správným dýchacím technikám. Zkusili jsme si takzvanou jógu smíchu, na kterou myslím nikdo z nás nezapomene. Pátý den jsme se zaměřili na enneagram, což je jeden z nejznámějších modelů psychiky, který popisuje 9 typů osobnosti.  Předposlední den jsme se rozdělili na dvě skupiny a jedna jela na workshop do přírodního centra v Esposende a druhá šla zjistit, jak funguje místní sociální středisko.

Na začátku projektu jsme také každý dostal vlastní blok, který měl sloužit jako náš osobní deník pro reflexe, poznatky a poznámky. Každý den jsme také dostávali „úkoly“ a bylo již na každém, zda se bude osobnímu rozvoji ve volném čase věnovat či nikoliv. Otázek a témat bylo nespočet, ale zabředli jsme do vod strachů a radostí, mentální a fyzické hygieny, emocí a spoustu dalšího.

Závěrem mohu říct, že každý den na projektu byl jiný a přeplněný informacemi, znalostmi a aktivitami. Někdy jsme zůstávali na povrchu a někdy jsme šli pěkně do hloubky. Projekt byl vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky a obohacující ve směru, který jsem absolutně nečekala. Situace, konverzace a emoce byli někdy velice intenzivní a spojilo nás to jako skupinu neuvěřitelným způsobem.

Vytvořili jsme si na těch 8 dní svůj vlastní svět, naší vlastní realitu bez předsudků či negativní energie a dokázali se tak sblížit a poznat nejen navzájem, ale i sami sebe. Odvezli jsme si všichni z Portugalska nejen novou závislost na pastel de nata, ale i znalosti, zážitky a nová přátelství, která nám zůstanou navždy.

Iva S.

Možná se ti bude líbit