MediaED Lab — Lotyšsko

single-image

Termín konání: 7.-16. května 2012

Místo konání: Riga (několik prvních dnů), pak se projekt přesunuje do Bernāti, Lotyšsko

Účastníci: Ondřej Nádvorník, Jan Ježek

Report z projektu:

Trénink Media ED Lab, jehož tématem bylo mediální vzdělávání, se konal v lotyšském hlavním městě – Rize. Trénink byl pořádaný místní organizací Room of Fulfilled Dreams a účastnilo se ho 26 účastníků z 11ti zemí.

Během prvních dvou dní, které byly zaměřené na vzájemné poznávání, jsme debatovali o mediálním vzdělávání napříč Evropou a věnovali jsme se prvnímu ze šesti modulů – média a kultura. Dále jsme si stanovili, co od tréninkového kurzu očekáváme a jakých cílů chceme dosáhnout.

Následující večer jsme si vyzkoušeli, jaké to je žít bez možnosti svobody slova – drsná noc v bývalém sovětském vězení nepatří mezi nejpříjemnější zážitky, rozhodně ale patří mezi zážitky nejsilnější.

Po této zajímavé zkušenosti jsme se přesunuli k západnímu pobřeží, cca 20km od města Liepaja. Ubytováni uprostřed krásné přírody jsme si připadali jako v ráji. Zde jsme se věnovali zbývajícím pěti modulům, jako byli reprezentace v médiích, mediální produkce a dalším. Také jsme se učili techniky kreativního psaní, stříhání videa a úpravy fotografií.

Celkově jsme si ubytování, místní jídlo i doprovodný program užívali – interkulturní noc ve stylu šedesátých let, lotyšská sauna, koupání v ledovém Baltském moři… Trénink hodnotím jako velmi přínosný a zábavný zároveň, organizátoři odvedli opravdu skvělou práci.

Jan Ježek

Možná se ti bude líbit