More Mosaic 4 All (Part II) — Ukrajina

single-image

Termín konání: 12.-23. říjen 2019

Místo konání: Lviv, Ukrajina

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže 

Účastníci: Bára Šmidrová, Hedvika Tomečková, Zdeňka Hlavatá

Group leader: Hynek Protivanský 

Účastnící-se země: Belarus, Czech Republic, Georgia, Greece, Italy, Slovakia, Sweden, Ukraine

Hostitelská organizaceMore Mosaic 

Info o projektu:   http://www.moremosaic.euinfo-pack 

Report z projektu: 

Na projektu More mosaic 4 All se sešlo okolo čtyřiceti mladých lidí z Česka, Slovenska, Ukrajiny, Itálie, Gruzie, Švédska a Řecka. Konal se asi dvacet kilometrů od malebného ukrajinského města Lvov v rezortu, jehož jméno lze přeložit jako „jezerní kraj“.

Hlavním tématem tohoto projektu byl active citizenship. Diskutovali jsme nad tím, co pro nás znamená být aktivním občanem, a snažili jsme se pojmenovat ty nejpalčivější problémy spojené s tímto tématem. Kromě obvyklých stmelovacích aktivit zaměřených na spolupráci v týmu jsme si vyzkoušeli hrát stínové divadlo, vymýšlet sociální spoty a digitální kampaně, nebo také vytvářet komiksy se sociální tématikou.

Součástí projektu byl také den věnovaný malování, vyzkoušeli jsme si tisknutí pomocí listů a také zdobení talířů tradičními ukrajinskými motivy. Dalším zpestřením našeho programu byl celodenní výlet do Lvova se zážitkovou prohlídkou, při které jsme měli možnost poznat i ta nejskrytější zákoutí a při tom se dozvědět něco o historii a charakteru tohoto města. Tento den jsme zakončili společnou večeří v alchymistické restauraci v centru.

Každý večer probíhala tvz. Intercultural night, při které národní týmy připravili program o své zemi, obvykle zábavnou formou kvízů, zpěvu a tance. Tato příjemná posezení byla obvykle zakončena malým rautem plným pochutin tradičních pro tu kterou zemi.

Bylo to opravdu skvělých jedenáct dní, ve kterých jsme se dozvěděli mnoho o ostatních zemích a kulturách, ale také o sobě. Celý projekt provázela příjemná inspirativní atmosféra, kterou pomáhali tvořit nadšení organizátoři i aktivní účastníci projektu.

Zdeňka Hlavatá

Možná se ti bude líbit