We, Slavs! — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Murzasichle, Polsko

Termín konání: září/říjen 2024. Přesný termín bude upřesněn v průběhu června/července.

Český tým: 7 účastníků (ve věku 18—27 let+ 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Přihláška se zde objeví, až bude znám pevný termín konání (září/říjen 2024). Do té doby prosím vyčkejte.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €175 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět při využití pozemní dopravy (vlak, autobus)

Hostitelská organizace: Feniks Youth

Popis projektu:

The project „We, Slavs!“ is an international Youth exchange involving 49 young people from 6 countries: Slovenia, Slovakia, Czech Republic, Croatia, Bulgaria and Poland, aged 18—27.

Young people from diverse nations will forge bonds, pooling their knowledge and exchanging experiences. This will cultivate a well-coordinated international team, shattering barriers and dismantling misleading stereotypes.

Goals:

  • This project embarks on a journey to rediscover the roots of our Slavic identity
  • Rediscovering roots of our Slavic identity
  • Deeping culture traditions
  • Increasing tolerance and solidarity
  • Getting to know better other countries and cultures
  • Intercultural communication
  • Inspirations
  • Sharing of experiences
  • Goals

Project results: Slavs Fest, Video Clip, Pocket-book

Project summary:

This project stems from a profound desire to rediscover our indigenous Slavic identity. A yearning for nature and a deeper understanding of ourselves fuels our passion for Slavic culture. Though Slavic blood courses through our veins, a gap exists in our awareness of our heritage, traditions, and ancestral values. We yearn to delve into the essence of who we once were and share this exploration through international collaboration.

The core objective of this exchange is to unearth the rich tapestry of Slavic culture. We aim to gain a deeper appreciation for the foundation upon which our present world rests. By collaborating with our peers from other Slavic nations, we hope to fill in the missing pieces of our heritage, gaining a holistic perspective that allows us to truly immerse ourselves in this vibrant culture.

This exchange presents a unique opportunity to reclaim the forgotten wisdom that connects us to the natural world. Through the exchange of experiences and knowledge (encompassing history, traditions, and languages) we can dismantle misleading stereotypes and foster a spirit of tolerance and respect within our diverse group.

Our activities will not only celebrate Slavic culture but also promote the Erasmus+ program and the values of a united European community. Each partner country has actively contributed to this project, ensuring that the workshops and activities we’ve meticulously planned resonate with our collective needs and interests. This collaborative spirit deepens our sense of belonging to the project and fuels our collective commitment to bringing it to life.

Accommodation:

Hotel: http://www.utoski.pl/pl,dw-u-toski-3
– rooms – 2-3 people per room
– breakfast and dinner: buffet
– 24h free access to drinks (water, coffee etc)  and snacks/fruits
– free access to swimming pool

Možná se ti bude líbit