Spotting Your Blind Spots – Let’s Explore Our Unconscious Bias — Maďarsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Gyöngyös, Maďarsko

Termín konání: 24.—31. leden 2022 

Prosím přečtete si info-pack & rozpis denních aktivit.  

Účastnící se země: Maďarsko, ČR, Řecko, Estonsko, Itálie, Bulharsko, Turecko, Litva, Rumunsko

Hostitelská organizace: MOSTart Nemzetkozi Kulturalis Kozcelu Egyesulet

Účastníci českého týmu: Jakub Priputen, Kamila Dufková, Martina Filgasová

Report z projektu: 

Tréninkový kurz Spotting Your Blind Spots – Let’s Explore Our Unconscious Bias, se konal 24.—31. ledna 2022 v Maďarsku, v městečku Gyöngyös vzdáleném zhruba 80 km východně od Budapeště. Projektu se celkově účastnilo 22 lidí, z toho bylo 19 účastníků a 3 organizátoři z organizace MOSTart NKKE. Vzhledem k tomu, že jeden z organizátorů onemocněl a nemohl se tak zúčastnit projektu fyzicky, byl Nick (jeden z hlavních organizátorů) na celý kurz v podstatě sám. Druhý z organizátorů (Lauma) se i přes tyto nepříjemné komplikace snažila programu účastnit virtuálně prostřednictvím aplikace Zoom. Z mé strany veškerá komunikace mezi organizátory a účastníky probíhala skvěle a s celým průběhem programu jsem velmi spokojená.

Každý den probíhal program od 9:30 do 13:00 a od 15:00 do 19:00. Jelikož se jednalo o tréninkový kurz, byl program intenzivnější než například u programu Youth Exchange, ale i přes to se organizátoři snažili téma přenést takovou formou, která nás zaujme. Hlavním tématem kurzu byly nevědomé předsudky a to, jak ovlivňují náš život. Vzhledem k tomu, že předsudky používáme v našem každodenním životě, je dobré o nich vědět, přemýšlet o nich, zjistit odkud pocházejí a zároveň se nad nimi v určitých situacích pozastavit.
Co se týče samotného programu, tak ten probíhal převážně v menších skupinkách prostřednictvím různých aktivit, her a diskusí, což dle mého názoru bylo lepší a efektivnější než celý den sedět a naslouchat výkladům z teorie. Také jsme tímto způsobem měli lepší možnost poznat všechny účastníky, jelikož se skupinky s aktivitou měnili. Moc se mi líbil přístup organizátorů, kteří nás do ničeho nenutili, sami se daných aktivit účastnili, a i mimo výuku s námi trávili čas a zapojovali se do konverzací.

V průběhu tréninkového kurzu jsme měli 1 volné odpoledne, kdy jsme měli možnost navštívit nejvyšší horu Maďarska Kékes; místní lázně, místní vinný sklípek či si udělat vlastní program.

I přes to, že projekt nebyl věkově omezen, tedy někteří účastníci měli i přes 40 let, jsme si všichni jako skupina velmi sedli a rozuměli si. Tímto bych i chtěla motivovat všechny, kteří se z jakýchkoli důvodů bojí účasti na těchto programech či si nejsou jistí, ať se ničeho nebojí a zkusí to. Za zkoušku člověk nic nedá a pokud to nezkusíte nevíte, zda právě tato zkušenost nezmění Váš život!

Se svým prvním programem v rámci Erasmu+ nemůžu být více spokojena a zásluhu na tom má Nick a Lauma, kteří vytvořili uvolněnou a bezpečnou atmosféru, která nám pomohla se navzájem pochopit, vyslechnout a cítit se komfortně i při probírání citlivých témat. Na závěr bych chtěla poděkovat EYCB, která mi umožnila se tohoto programu zúčastnit.

                                                                                                                   Kamila Dufková

Možná se ti bude líbit