Spotting Your Blind Spots – Let’s Explore Our Unconscious Bias — Maďarsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Gyöngyös, Maďarsko

Termín konání: 24.—31. leden 2022 

Věkový limit pro účastníky: 18+

Počet volných míst: 3

Prosím důkladně si přečtete info-pack & rozpis denních aktivit.  Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 6. prosince.

Prosím berte na vědomí, že na tomto projektu není možné zajistit veganskou stravu.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) za cestu v ekonomické/druhé vlakové třídě, či náklady na pohonné hmoty v případě cesty autem z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Maďarska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Účastnící se země: Maďarsko, ČR, Řecko, Estonsko, Itálie, Bulharsko, Turecko, Litva, Rumunsko

Hostitelská organizace:MOSTart Nemzetkozi Kulturalis Kozcelu Egyesulet

Popis projektu:

HAS IT EVER HAPPENED TO YOU THAT YOU MADE A DECISION WHILE BEING ANGRY, FRUSTRATED AND LATER ON REGRETTED THIS DECISION?

HAVE YOU EVER BEEN THINKING OF WHY YOU HAVE NEGATIVE OR POSITIVE FEELINGS TO INFORMATION PRESENTED?

HAVE YOU EVER THOUGHT ABOUT SOMEONE IN TERMS OF THE STEREOTYPES PLACED ON THEM IN SOCIETY WITHOUT ANY KNOWLEDGE OF THE INDIVIDUAL?

Why this project?

The aim of the project is to explore unconscious bias and emotional literacy of youth workers so that they can make more informed choices and decisions and to foster the importance of diversity in inclusion. Through this project we would like to increase awareness of the existence of bias in many fields and its negative impact in decision making, and provide tools to address it in order to support decision making and an inclusive cultural diversity.

Emotional Intelligence (EQ) is the ability to be aware of our own emotions and the emotions of others, and using such knowledge to guide thinking and action. It is nowhere taught, it is rather acquired through our socialization (family, school, workplace), however it can be heavily improved and it must be improved to have normal social interactions among people, which is the base of any social activity and it is as much important as cognitive abilities in e.g. predicting outstanding employee performance.

OBJECTIVES:

– Understand why humans are biased and are naturally built to stereotype
– Appreciate the relationship between bias and stereotypes, prejudice and discrimination
– Able to assess the impact of bias on decision-making, behaviour and relationships
– Identify own biases and take action to compensate for them
– Understand what can be done to tackle bias at an organisational level

Participants‘ profile:

  • motivated young workers and young people with a desire for better understanding our unconscious bias
  • young entrepreneurs, leaders
  • young people who always search for something that can enhance their learning to learn
  • participants that have a proactive attitude
  • Aged 18+ (no age limit)

Možná se ti bude líbit