ThisABILITY — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Montecchio Maggiore, Itálie

Termín konání:: 9.—18. květen 2023

Český tým: Vojtěch Korbelík (GL), Jan Zavadil, Miroslava Pečenková, Jana Hauschwitzová, Marina Bednářová, Marie Magdalena Sedláčková, Kristýna Kováčová, Tereza Mědílková, Karolína Graniová

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: STUDIO PROGETTO

Report z projektu:

Projekt ThisABILITY probíhal ve dnech 9. – 18.5 v příjemném prostředí malebného městečka Montecchio Maggiore.

Do výměny mládeže se kromě České republiky zapojili účastníci z Bulharska, Itálie, Španělska a Francie, takže o různorodost nebylo nouze. Každý večer jsme zakončovali představením jedné z národností, ukázkou tradičního tance a samozřejmě představením typických pochutin.

Hlavním tématem a cílem projektu bylo seznámení se s životem handicapovaných lidí, přiblížení jejich potřeb a schopností. Obeznámili jsme se s možnostmi, které nám mohou pomoci navázat kontakt a třeba i spolupráci s lidmi s handicapem a tím jim pomoci se plně začlenit do společnosti.

Navštívili jsme místní centrum Piano Infinito, v němž poskytují denní péči handicapovaným, vytvářejí rozmanitý program (práce na zahradě, se dřevem, recyklace materiálu, sport, apod.). Pro většinu účastníků bylo největším zážitkem setkání s lokálním týmem hráčů baskinu, sportu, který má spojit všechny bez rozdílu. Nejenže jsme sledovali turnaj profesionálních hráčů, ale také jsme se zapojili.

Další dny byly zaměřené na náš osobní rozvoj a poznávání vlastních schopností. Dostali jsme i možnost sdílet naše zájmy a dovednosti s ostatními. Kromě aktivit v prostorách ubytování jsme objevovali okolí, a protože Verona byla od našeho bydliště vzdálena pouhých 50 km, nemohl na jedné z cest po okolních zajímavostech chybět hrad Romea a hrad Julie.

Ubytování bylo od města vzdáleno asi 6 km, a tak jsme měli se nejen bez ruchu centra seznamovat mezi sebou, ale také samy se sebou, vyčistit si hlavu procházkami po loukách, tiché vinici nebo lese.

Jana Hauschwitzová

Možná se ti bude líbit