Incredible Citizen — Španělsko

single-image

Termín konání: 9. — 19. září

Místo konání: Puente Genial (Cordoba), Španělsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastnící se země: Lotyšsko, Nizozemí, ČR, Španělsko, Rumunsko

Účastníci: Veronika Kůsová, Dominik Zehringer, Denisa Helmová, Alena Matoušková, Kateřina Jemelíková, Vladimír Matoušek

Report z projektu:

Incredible Citizen – název projektu plného nezapomenutelných zážitků, který se uskutečnil v krásném španělském městečku Puente-Genil. Účastnilo se ho 25 mladých lidí z Rumunska, Lotyšska, Nizozemí, České republiky a místního Španělska. Projektoví organizátoři byli skvělí, schopní a přátelští lidé, díky nimž jsme si všichni odvezli zpět do Česka nespočet krásných vzpomínek. Ubytováni jsme byli v residenci v centru Puente-Genil a na jídlo jsme docházeli do nedalekého objektu, kde nám vařili výborní kuchaři typická španělská jídla. Nejenom díky těmto španělským jídlům jsme měli možnost proniknout do španělské kultury se vším všudy. Bylo zajímavé poznat typický španělský život, jejich tance, hudbu i společenský život.

Podstatou tohoto projektu bylo objasnit důležitost evropského občanství, jak funguje Evropská unie a motivovat mladé lidi, aby se zúčastnili blížících se voleb do evropského parlamentu. Program probíhal každý den dopoledne i odpoledne formou aktivit, díky kterým jsme pochopili, jakým způsobem pracují evropské instituce – jak přijímají zákony. Také jsme natáčeli film s tématem evropského občanství a dále jsme společně vymýšleli témata na budoucí potencionální projekty. Každý den jsme měli dostatek volného času, který jsme většinou využívali k odpoledním siestám, protože počasí ve Španělsku bylo opravdu horké. Zajímavým zpestřením byly večerní tzv. „intercultural nights“, kde jsme se dozvěděli mnohé zajímavosti o ostatních národech a předali to nejlepší z České republiky.  Pokud zrovna ten večer neprobíhala tato mezikulturní noc, měli jsme možnost vyrazit do víru velkoměsta s místními Španěly, kteří nám ukázali, jak u nich vypadá noční život…

V průběhu těchto deseti dnů jsme poznali spoustu zajímavostí Španělska. Měli jsme příležitost spatřit krásy Cordoby – impozantní a vznešené město, kde jsme navštívili druhou největší mešitu na světě – Mezquitu. Dále jsme se podívali do přímořské Malagy, kde jsme se mimo jiné i pořádně vyřádili v moři. Jedno dopoledne jsme si vyzkoušeli  canoeing na místní řece Genil a v neposlední řadě jsme se podívali na archeleogické místo zvané Fuente Alamo – ruiny starověkého Říma. A samozřejmě už jenom městečko Puente-Genil, ve kterém jsme bydleli, bylo nádherné. Celkově jsme tedy byli obohaceni nejen o fungování Evropské unie, ale i o mnoho zajímavostí španělské Andalusie – a to vše díky našim schopným organizátorům.

Incredible citizen byl projekt, na který se jen tak nezapomíná. Plný španělské kultury, pohody, zábavy a přátelských lidí. Poznali jsme spoustu lidí z různých koutů Evropy, s kterými jsme tvořili výbornou partu. Osobně se musím přiznat, že mě nejvíce okouzlili Španělé – neskutečně milí, otevření a přátelští lidé. Celkově to tedy byl jeden ohromný zážitek, který mě stále hřeje u srdce. Vždy když si vzpomenu na společné chvíle strávené v Puente-Genil, neubráním se úsměvu, který mě tyto vzpomínky vykouzlí na tváři.

Alena Matoušková

Možná se ti bude líbit