Think Green — Portugalsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 10.—19. červenec 2021

Místo konání: Serra da Estrela, Portugalsko

Hostitelská organizace: Wineyard Youth

Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Slovensko, Rumunsko,, Itálie, Španělsko

Český tým: Michaela Tobiášová, Martina Terezie Bártová, Marie Richterová, Linh Chi Nguyen, Eliška Jančíková

Účastníci projektu každý sám za sebe vytvořili tzv. green suitcase, na jeden se můžete podívat třeba zde.

Report z projektu:

Výměna mládeže s názvem Think green se uskutečnila ve dnech 10.-19. července 2021 v portugalském pohoří Serra da Estrela. Cílem bylo zvýšit povědomí o recyklování a informovat účastníky ohledně rozsahu a výsledků environmentálního znečištění. Projektu se zúčastnilo 24 lidí z Česka, Slovenska, Itálie, Rumunska, Portugalska a Španělska. Programem nás provázeli skvělý facilitatoři Filipa a Daniel, nechyběl ani mediaguy Vlad, který se staral o fotodokumentaci celého projektu.

 

První den jsme se potkali na letišti v Lisabonu, odkud jsme pak společně jeli autobusem na místo konání – do hostelu Youth hostel Serra da Estrela. Již v autobuse vládla příjemná a uvolněná atmosféra. Hrály se písničky na přání a povídalo se. Umístění hostelu všechny příjemně překvapilo, hostel se nachází uprostřed nejvyšších hor Portugalska a výhledy tady byly opravdu velkolepé. A to jídlo bylo naprosto úžasné během celého našeho pobytu.

Dalším dnem jsme se začali seznamovat pomocí her jako je například speed dating nebo social bingo. Po prolomení naší nervozity a dobrém obědu nás čekala aktivita s názvem Treasure hunt, kde bylo hlavním cílem poznat blízké okolí hostelu a zorientovat se ve vesnici. Naší odměnou pak byl příjemně strávený čas v bazénu. 

 

Další dny se nesly v duchu ekologie a poznávání ostatních kultur. Spočítali jsme si vlastní uhlíkovou stopu, představili si problém waste managementu v jednotlivých zemích pomocí prezentací a scének, a také jsme se dozvěděli nové informace o organických hnojivech a o tom, jak snížit produkci odpadu. Měli jsme též možnost si zahrát scénku, kde jsme představili naši vizi světa po dvaceti letech. Abychom nezůstali jen u teorie, tak pro nás byly připravené aktivity i venku. Vyzkoušeli jsme si vaření ze zbytků, zasadili vlastní zeleninu a uklidili jsme přírodu okolo nás.

 

V průběhu každého dne byl čas na aktivitu se jménem Green Suitcase, které spočívala v reflexi a debatě nad jednotlivými probíranými tématy. Cílem bylo vytvořit portfolio s aktivitami, které na projektu probíhají, doplněné o zajímavé informace. Při této aktivitě se rozhodně nekladly meze naší kreativitě, takže jsme tvořili videa, recepty nebo sdíleli různé odkazy s ekologickým tématem.  Věřím, že příjemnou atmosféru během celého projektu vytvořily i ranní energizery, secret friends anebo také gossip box. 

 

Během projektu bylo i místo na odpočinek, který každý trávil po svém. Byla možnost jít se koupat do bazénu, tancovat u bazénu nebo se projít po místní nádherné přírodě. Někteří z nás využili možnost jít zkoumat přírodu a rozhodně jsme toho nelitovali. Objevili jsme krásná zákoutí portugalské přírody s vodopády. Ke konci projektu nás čekalo překvapení ve formě sportovních aktivit, do kterých se zapojili i sami organizátoři. Poslední den jsme navštívili i nejvyšší bod Portugalska a ochutnali místní speciality. Večery rozhodně nebyly monotónní, měli jsme možnost postupně poznat kulturu ostatních zemí díky intercultural nights, nebo se jít dívat na hvězdy, které krásně vynikly na čisté obloze. 

 

Neloučilo se nám snadno, ale věříme, že se v budoucnu znovu setkáme na dalším skvělém projektu. Chtěla bych za celý český tým poděkovat organizátorům, a hlavně EYCB za možnost se tohoto projektu zúčastnit. Věřím, že nemluvím pouze za sebe ale za celý náš tým, když řeknu, že jsme si to skvěle užili se vším všudy. 

                                                                                                                          Eliška Jančíková

Možná se ti bude líbit