[email protected] – Španělsko

single-image

Termín konání: 2.-9. ledna 2016

Místo konání: San Andrés y Sauces, La Palma, Kanárské ostrovy, Španělsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Účastníci: David Hřivna, Kateřina Svačinová, Markéta Wagnerová, Anna Klíčová, Radek Bábíček, Lukáš Kindermann

Group leader: Ondřej Svačina

Účastnící se země: Španělsko, ČR, Řecko

Hostitelská organizace: Punto de Informacion Juvenil del Ayuntamiento de San Andrés y Sauces (Information Youth Point of San Andres y Sauces Municipality)

Report z projektu: 

Lednový projekt s názvem [email protected] probíhal ve Španělsku na Kanárských ostrovech, přesněji ve východní části ostrova La Palma.  Bydleli jsme v malém pobřežním městečku s názvem San Andrés y Sauces, to se nacházelo 30 minut od hlavního města. Celkem se projektu účastnilo 24 lidí včetně group leaderů. Kromě nás se účastnili vybraní Řekové a domácí Španělé. Cílem projektu bylo získat povědomí o sociálních hodnotách, lidských právech, rovnoprávnosti i si zkusit žít ve společnosti mladých lidí, dohromady spolupracovat a najít společné hodnoty. V neposlední řadě byl projekt zaměřen na tamní biosféru, neboť ostrov jsou spíše hory plné krásných lesů.

            V čase příletu na nás již čekal řidič minibusu, který nám odvezl do lesů nad San Andrés, kde jsme bydleli v malém hostelu určeném jen pro nás. Přivítala nás početná skupina dobře naladěných Španělů s organizátory. Připravili pro nás různé seznamovací hry, při kterých jsme se rozdělili do 4 skupin. Po těchto skupinách jsme byli na pokojích (5-6 lidí) a měli rozděleny služby v kuchyni/jídelně/koupelnách…Po výborné večeři šli unavení spát a ti s více energií zůstali ve společné místnosti soutěžit v Just Dance.

            Na druhý den jsme ve skupinách tvořili plakáty na různá odvětví Erasmu a Evropské unie, aby i ti, co se v tom neorientují věděli o co jde. Dále jsme vymýšleli program pro děti do školy a školky, které jsme navštívili v pátek. Následovala řada team buildingových her. Třetí den jsme vyjeli dolů do města na prohlídku s českou, avšak  pro všechny anglicky mluvící průvodkyní. Slunečné počasí dodalo San Andrés a moři ještě větší krásu a my po prohlídce v dobré náladě pokračovali k vodě. Na leden byla poměrně teplá a všichni Češi i Řekové si zaplavali. V odpoledních hodinách pro nás připravili šnorchlování. Byla pro nás připravena výbava i s neopreny a dvěma lektorkami. Ve velkých vlnách bylo sledování ryb obtížné, avšak opravdu skvělým zážitkem.

 

            Následující den jsme vyjeli na známou stezku, která byla pro některé poměrně náročná. Avšak ten výhled, tunely v jeskyních, malé vodopády a dechberoucí zeleň si nejde ani představit. Stejně tak lesy jsou o tolik jiné než u nás a my jsme se nemohli vynadívat. Ač jsme během cesty zmohli, čekalo na nás grilování a mokré úsměvy se pomalu vracely. Stejné nadšení jsme zažili i den na to, když nás vzali na největší astronomickou základnu na severní polokouli. S průvodkyní jsme se podívali i dovnitř jedné observatoře k obrovskému teleskopu. Jednoduše dokázala vše vysvětlit a dozvěděli jsme se plno zajímavých informací. Další dny jsme hráli různé hry po městě, tančili zumbu, byli v tělocvičně se trošku proběhnout u basketu. Také jsme hráli hru, u které jsme se museli všichni shodnout na základních právech, což díky různým kulturám a jiné ekonomice státu byl problém, ale dostali jsme tak možnost vidět svět v jiných očích. Poslední den jsme po skupinách vymýšleli představení, které jsme večer předváděli v malém místním divadle. Dokonce za námi přišel i starosta a předal nám certifikát o účasti. Jako večerní překvapení přijela skupina asi 10 mladých lidí, kteří nám předvedli úžasné hudební představení.  Následovala volná zábava a další den jsme se v slzách loučili. Když říkám, že se mi ani trochu nechtělo zpátky domů, myslím, že mluvím za všechny účastníky. Avšak pokud by nějaký váhal, stačil by jediný pohled na překrásnou La Palmu.

Markéta Wagnerová

Možná se ti bude líbit