I, You, We are IN – Turecko

single-image

Termín konání: 17.-24. listopad 2014

Místo konání: Hatay, Turecko

Program & akce: ERASMUS+, Key Action 1 výměna mládeže

Účastníci: David Ježek, Dominik Novotný, Michal Dovrtěl, Adam Ohřál, Martina Školoudová, Lucie Maturová, Kateřina Baudyšová

Účastnící se země: Turecko, ČR, Řecko, Polsko, Rumunsko 

Video z projektu je ke zhlédnutí zde.

Report z projektu:

V období od 17. – 24. listopadu jsem měla šanci zúčastnit se výměny mládeže v tureckém městě Hatay. Z České republiky nás odcestovalo celkem 7 a na letišti jsme se potkali všichni s dobrou náladou a natěšeni na týden plný zážitků. Oblast Hatay se nachází blízko hranic se Sýrií a lehce se liší tím, že obyvatelé zde mluví také arabsky. Obavy mého okolí, že jedu do „válečné zóny“ byly opravdu přehnané. Hatay je velice zajímavé město s nádechem orientu a místní lidé jsou opravdu přátelští. Na letišti na nás po příjezdu čekala jedna z organizátorek a dovezla nás do pěkného hotelu s výhledem na město. Na projektu jsme se podíleli se skupinou mladých lidí z Polska, Řecka a Turecka a hned po prvním seznámení bylo jasné, že týden bude super. Projektu se měla účastnit také skupina z Rumunska, která z obav o bezpečnost raději cestu vzdala.

Projekt byl zaměřen na sociální inkluzi a díky tomu jsme si během týdne vyzkoušeli různé aktivity s tímto tématem, např. jak se může cítit člověk, který je společností odmítán. Diskutovali jsme také, jaké jsou problémy sociální inkluze a co vede společnost k tomu, že někoho začne diskriminovat. Během týdne jsme měli i možnost navštívit starostu města a pohovořit s ním o problémech turecké společnosti. Organizátoři si pro nás připravili i výlet do okolí města, mohli jsme tak navštívit tradiční bazar a mešitu. Podívali jsme se na pobřeží ke středozemnímu moři, kde se někteří odvážní vykoupali a také jsme se podívali do prastarého kostela Sv. Petra, který byl vybudován ve skále. Během týdne jsme střídali kulturní večery, kde každá země mohla prezentovat svojí kuchyni a ukázat tradiční tance.

Celý projekt byl opravdu vydařený, organizátoři byli skvělý a neustále se o nás starali. Snažili se přizpůsobovat program počasí a ukázali nám, že sociální inkluze je důležité téma v naší společnosti, na které by nemělo být zapomínáno.

Tímto bych chtěla za celou naší skupinu poděkovat, že nám bylo umožněno vyjet na tak zajímavou výměnu mládeže, kterou jsme si skvěle užili.

Lucie Maturová

Možná se ti bude líbit