Discover Green Jobs – Francie

single-image

Termín konání: 24.-31. červenec 2017

Místo konání: Poucharramet, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-pack a mrkněte na projektové video

Účastníci: Martina Steklá, Anna Hozmanová, Pavel Mazanec, Miroslav Kovář, Petra Králová

Hostitelská organizace: Association 3PA

Účastníci se země: ČR, Řecko, Alžírsko, Francie, Rumunsko, Lotyšsko

Report z projektu:

Mezi 24. a 31. červencem 2017 se pětičlenný český tým vypravil na jihozápad Francie na projekt Discover Green Jobs, kde se společně s dalšími účastníky z Lotyšska, Řecka, Rumunska, Francie a Alžírska věnoval tématům jako ekologie, udržitelný rozvoj a dalším příbuzným oblastem.

Jak už název napovídá, všechno se odehrávalo v souladu s přírodou. A to nejen veškeré aktivity, ale i bydlení či stravování. Ubytováni jsme byli ve stanech na skautské základně 35 km od Toulouse a většina aktivit probíhala venku na pozemcích organizace 3PA o pár kilometrů dál u vesnice Poucharramet. Stravování bylo zajištěno především dobrovolníky organizace 3PA či se také aktivně zapojovali i sami účastníci. Po většinu týdne byla strava vegetariánského až veganského charakteru, především připravovaná z místních ekologicky vypěstovaných plodin.

Projekt byl zaměřen hlavně prakticky, kdy jsme se pomocí neformálního vzdělávání seznamovali s výše zmíněnými tématy. Aktivity byly velice pestré, částečně si každý dokonce mohl zvolit program podle vlastního zájmu a vybrat si z několika variant workshopů. Už v infopacku organizátoři slibovali, že máme být připraveni na to, že se pořádně zašpiníme, což slibovalo opravdu prakticky zaměřený projekt. To se i do puntíku vyplnilo. Dozvěděli jsme se o místním ekologickém způsobu zemědělství a sami si i vyzkoušeli práci na poli, vyráběli jsme vlastní mýdla a ekologické čistící prostředky, solární vařič, kompostér z palet, vyzkoušeli jsme si vaření s divokými rostlinami nebo jsme si taky dokonce zkusili tradiční způsoby stavění domů z hlíny, vody a slámy či nepálených cihel včetně jejich výroby.

Organizátoři si pro nás připravili i dva výlety, aby nám ukázali místní krajinu a způsob života. Jednou jsme se vypravili do středních Pyrenejí, kde jsme se setkali s pastýřem ovcí, absolvovali fotografický workshop, seznámili se s místní flórou a užívali nádherných výhledů na hory a jezero. Druhou zastávkou byl samotný Toulouse, kde jsme měli možnost prohlídnout si jednu významnou místní neziskovou organizaci, historické centrum a další místa podle vlastního uvážení.  

                                                                                                                                                                                            Martina Steklá

Možná se ti bude líbit