ZOOM IN for Your Job, ZOOM OUT for Your Business — Rumunsko

single-image

Termín konání: 19.-29. červen 2018

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-packrozpis denních aktivit a projektovou brožuru. Omrkněte také krátká videa, která režíroval a sestříhal český účastník Duc zde: 1) https://goo.gl/Zt8pgg, 2) https://goo.gl/Nk5sDr, 3) https://goo.gl/Y2zTh4. Navštivte také Facebookovou stránku této výměny: https://www.facebook.com/YE-ZOOM-IN-for-your-JOB-ZOOM-OUT-for-your-BUSINESS-Busteni-2018-184909248875677/

Účastníci: Vít Salajka, Duc Anh Le, Markéta Karlíková, Karolína Klárová

Group leader: Sebastian Holesz

Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN NEHOIU

Účastnící se země: Bulgaria, Spain, Italy, Latvia, Greece, Czech Republic, Macedonia and Romania

Report z projektu:   

Projekt ZOOM IN for Your Job, ZOOM OUT for Your Business se konal od 19. června do 29. června 2018 v Rumunském městě Busteni, zhruba 120 kilometrů vzdáleného od hlavního města Bukurešť. Celý projekt se měl zaměřit na vzrůstající nezaměstnanost mládeže a nedostatečných kompetencí k zahájení vlastního podnikání.

Výměny se zúčastnilo 43 účastníků ve věku 16-29 let z 8 různých států. Konkrétně to byli účastníci z České republiky, Bulharska, Španělska, Itálie, Lotyšska, Řecka, Makedonie a hostitelského Rumunska.

Na začátku projektu jsme se věnovali především seznamování s ostatními účastníky, především prostřednictvím her. Vyrazili jsme poznávat město Busteni, kde jsme měli za úkol v týmech vyfotit několik fotek. I přes velký déšť se pak většina účastníků vydala na nedaleký vodopád, který jistě stál za vidění.

Abychom se co nejlépe poznali a porozuměli ostatním kulturám, na každý úkol jsme byli rozřazeni do jiného týmu. První aktivitou bylo zmapování aktuální situace nezaměstnanosti a minimální mzdy v jednotlivých státech. Sami jsme pak většinou byli překvapeni nad tím, jaká je vlastně situace a jak si jako Česká republika vedeme dobře, co se nezaměstnanosti týče.

Následovaly workshopy ohledně Youthpassu, životopisu a pracovního pohovoru. V týmech jsme si zkusili vytvořit fiktivní postavu a sepsat pro ní životopis ve vzoru Europassu.

Já osobně hodnotím jako velice zajímavou aktivitu, kdy jsme si náhodně vylosovali role a poté jsme před všemi ostatními účastníky měli své „Job interview“. Někteří si vyzkoušeli pozici uchazeče o práci, druhá polovina se ujala role zaměstnavatele.

V druhé části projektu jsme pak pracovali na business plánech. Naším cílem bylo ve skupinkách vymyslet vlastní produkt, který jsme měli zpropagovat. To obnášelo vytvoření vlastních internetových stránek, sociálních sítích, představení produktu ve formě interview a také natočení videa, které mělo produkt představit. Myslím, že všechny týmy si vedly dobře. Měli jsme zde nápady na kufr, který jezdí sám za svým majitelem, brýle, které ukáží, „co je pod povrchem“ nebo hodinky Watch it, které slouží jako teleport.

U videí jsme zůstali i další dny, kdy opět v jiných týmech bylo naším cílem natočit další dvě videa. Jedno mělo být propagací jednotlivce, druhé propagovalo kolektiv.

Vzhledem k tomu, že jsme pracovali dobře, zbyl nám jeden den volný. Někteří si objednali minibus a vydali se do města Sibiu. Jiná skupinka se vydala do hlavního města. Pár odvážlivců odjelo do sousedního města Sinaia, aby zdolali místní hory, ikdyž jen lanovkou, a pokochali se výhledem. A někteří zůstali v Busteni a vydali se sami objevovat okolí.

Předposlední den jsme se vydali na výlet na nedaleký Peles Castle v Sinaie, který byl opravdu úchvatný. Po prohlídce nás minibusy převezli na Bran, který je také přezdíván Drákulův hrad. Na závěr jsme den zakončili ve městě Brašov, kde jsme si sami mohli prohlédnout památky.

Nezapomenutelné byly dva interkulturní večery, kdy se všechny státy prezentovaly. Každý přivezl to nejlepší ze své země a ostatní účastníci měli možnost ochutnat kuchyni z jiných koutů světa.

Ubytováni jsme byli v horské vile Cristina v pokojích po 2-3 tak, aby vždy byli na pokoji různé národnosti. Za mě bylo ubytování určitě dostačující a příjemné. Nepříjemným, nicméně neovlivnitelným faktem byla nepřízeň počasí, kdy si někteří účastníci stěžovali na zimu. Nicméně v horském prostředí se zima a déšť dá očekávat.

Myslím, že jsme měli velice příjemný kolektiv a pobyt jsme si maximálně užili.

Markéta Karlíková

Možná se ti bude líbit