Voices of Freedom – Gruzie

single-image

Termín konání: 13.-20. červen 2014

Místo konání: Kobuleti, Gruzie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz

Účastníci: Lukáš Libánský, Klára Hálková 

Účastnící se země: Arménie, Ázerbájdžán, Bulharsko, Ukrajina, Turecko, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Polsko, Česká republika, Španělsko

Report z projektu:

Projekt zaměřený na vliv sociálních médií se uskutečnil v Kobuleti, což je město na pobřeží Gruzie, které se teprve rozvíjí co se cestovního ruchu týče.

Za ČR jsme byli vybráni pouze dva účastníci. Lukáš cestoval z Prahy do Batumi, díky čemuž zvládl i „dovolenou v Istanbulu“. Zatímco já jsem zvolila variantu přímého letu z Katowic do Kutaisi, které je vzdáleno 112 km od Kobuleti.

Na dodržování nějakých pravidel silničního provozu tu zapomeňte a rovnou si řekněte, že kdo v Gruzii nebyl málem sražen autem, tak jako by v Gruzii ani nebyl :).

Díky letu z Katowic jsem přijela až ráno před zahájením workshopů, díky čemuž jsem promeškala seznamovací večer, což se velmi rychle dohnalo. První den byl zaměřen zejména na seznamování, což se odvíjelo zejména na základě energizerů a poznávacích her.

Projekt byl zaměřený na sociální média, takže jsme brainstormovali nad jejich vlivem na náš život, jak slouží z profesionální stránky a našim úkolem bylo vytvořit promo na oblast Ajari a celkově Gruzii. Druhá část byla věnována promu Erasmu+, a to zejména Youth exchange. Měli jsme za úkol vymyslet si vlastní akci Youth in Action nebo Training course. Myšlenka měla zahrnout veškeré podstatné body, abychom mohli projekt sami uskutečnit. Dozvěděli jsme se, jak tyto projekty fungují, na co se zaměřit, co si pohlídat … takže možná se těšte na projekt v Bulharsku a Rumunsku :).

Zajímavý byl fakt, že se v jednom časovém úseku odehrávaly najednou 3 projekty, takže byla možnost se seznámit s jinými národy ve větším vzorku účastníků :). Projektu se účastnily zejména země okolo Černého moře, jejichž účastníci sázeli na to, že se domluví „ruštinou“.

Co se týče jazyka a angličtiny, to byl problém i u samotných účastníků, avšak nakonec snad těch několik dní společné snahy o pochopení se, obohatilo všechny z nás.

Velmi jsme si užili takzvané „Intercultural nights“, kde jsme prezentovali svou zemi. Měli jsme připravenou prezentaci a ochutnávku domácí slivovice :), oplatků, uzenin … a zabodovali jsme s Kofolou. Mě osobně velmi uchvátila prezentace Ázerbajdžánu a Arménie.

Také jsme měli možnost poznat přímořské město Batumi, které je hlavní městem distriktu Ajari. Je zvláštní svou moderní přestavbou a dá se říct, že připomíná Los Angeles. Určitě stojí za vidění.

Gruzínská kuchyně nám též chutnala, známé chačapuri, šašlik, saláty … taktéž ryby :). Nejvíce pobavilo široké spektrum českého piva v nabídce každého obchodu, který jsme navštívili. Tím jsme si pak na bazaaru při zmínice „Česka – pivo“ vyhandlovali lepší cenu :).

Bohužel jsme neměli možnost poznat tu pravou Gruzii, neboť jsme byli u moře a většinu času v Kobuleti, ale za koupání v Černém moři to stálo.

Pokud máte možnost se takových projektů účastnit, tak neváhejte. Je to ojedinělá možnost jak poznat jiné národy, udělat si vlastní o nich svůj vlastní úsudek a také rozvíjet jazykové znalosti. Alespoň já jsem se namotivovala k tomu si opět sednout k učebnici ruštiny 🙂 a snažit se vyjet na další projekt, kde by se dala procvičit ruština :).

Náš dvoučlenný český tým děkuje EYC Břeclav za tuto možnost, skrze kterou nám zprostředkovali ojedinělý zážitek v tak specifické lokalitě.

Klára Hálková

Možná se ti bude líbit