Intercultural Dialogue through Creative Writing — Velká Británie

single-image

Termín konání: 1.-9. března 2017

Místo konání: Birmingham, Velká Británie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit 

Věkový limit pro účastníky: Ivana Sedláčková, Jaromír Sobotka

Hostitelská organizace: Youth4Future

Účastnící se země: ČR, Velká Británie, Litva, Polsko, Černá Hora, Bosna a Herzegovina, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Albánie, Makedonie, Bulharsko, Kosovo, Turecko

Report z projektu:  

Víte, co se stane, když ve Velké Británii nasněží? Ano správně, Hugh Grant opět potká jednu ze svých filmových lásek, ale krom toho se v podstatě vše zhroutí. Doprava zkolabuje, přestanou fungovat obchody a ve starých budovách nejde elektřina ani teplá voda, akorát fotbal se hrát nepřestane. A přesně v takových podmínkách probíhal březnový kurz kreativního psaní Intercultural dialogue through creative writing v Birminghamu. Zachumlána v zimních kabátech a bundách se necelá třicítka účastníků ze třinácti zemí začala 2. března seznamovat ve vrchním patře někdejší továrny na psací pera, dnes hostelu Hatters. Zástupci České republiky tak dostali příležitost poznat se se studenty a mladými lidmi z Albánie, Bosny, Bulharska, Černé Hory, Kosova, Litvy, Makedonie, Polska, Portugalska, Rumunska, Španělska a Turecka. Po povinných ice-breakingových aktivitách následovala hra v pěti centimetry sněhu paralyzovaném městě, kde se účastníci mohli seznámit nejen mezi sebou, ale také s místními poměry.

Po volnějším prvním dni se již pokračovalo prací. Pod taktovkou zkušené lektorky Ilony si účastníci mohli vyzkoušet nejrůznější techniky spojené s kreativní tvorbou textu jako je volné psaní, vytváření koláží z již hotových článků, nebo psaní pod dojmem hudby. Vzhledem k široké škále technik a volnějšímu zadání jednotlivých úkolů si na své přišli jak začátečníci v oboru, tak zkušení novináři, publicisté a básníci. Program zaujal natolik, že zaměstnané účastníky kurzu brzy přestaly vyvádět z míry i občasné výpadky proudu, poruchy topení či protékající stropy. Poté, co se počasí umoudřilo, si pak participanti mohli kromě kreativního psaní naplno užít i krás Birminghamu, měst kanálů (údajně je jich tam více než v Benátkách) a studentského života. Kromě práce na programu využili účastníci svěřeného času také k navazování mezinárodních pracovních a osobních kontaktů a v neposlední řadě též k poznávání britské kultury a životního stylu. Zvláštní zpestření představoval kocour Azoris, kterého s sebou dovezl jeden z portugalských účastníků (kvůli sněhu dorazil o tři dny později). Huňatý kamarád se pak stal miláčkem hlavně dámské části participantů a také skutečným maskotem projektu.

Druhá část kurzu pak byla věnována struktuře a vytváření programů Erasmus+ jako takových. Někteří z účastníků využili tuto příležitost k vytvoření vlastního projektu podporovaného z fondů Evropské Unie. Konec týdne v Birminghamu se pak nesl v poklidném duchu sdílení zkušeností a domlouvání nových projektů či neformálních setkání, neboť projekty Erasmus jsou vždy začátkem něčeho nového.

Jaromír Sobotka

Možná se ti bude líbit