I Have a Dream — Kypr

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Pervolia, Larnaca, Kypr

Termín konání výměny mládeže: 17.—25. březen 2022

Termín konání APV (= Advance Planning Visit = přípravné předprojektové setkání group leaderů národních skupin s organizátory): 1.—3. březen 2022. APV se za ČR tým zúčastnil group leader skupiny. 

Pro více informací si prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: ČR, Kypr, Řecko, Itálie, Polsko, Rumunsko, Německo, Bulharsko 

Hostitelská organizace: Enosi Neon Agion Anargiron Larnacas

Český tým: Miroslav Klempár (GL, APV), Jindřich Hemelík, Barbora Machová, Anežka Karpjáková, Michaela Kovářová, Dorota Ciencialová, Anežka Ilčíková

Report z projektu: 

Výměna mládeže, kterou pořádala kyperská organizace Enosi Neon Agion Anargiron Larnacas, se konala 17.—25. března 2022 v pobřežní vesničce Pervolia zhruba 10 kilometrů od známějšího města Larnaka. Za český tým na tuto výměnu vyrazilo celkem 7 účastníků ze všech koutů České republiky. Téma této výměny bylo I Have a Dream a odkazovalo na proslov Martina Luthera Kinga, kde volá po rovnosti ras a životu bez diskriminace. Projekt propojil 56 teenagerů z 8 evropských zemí – České republiky, Polska, Litvy, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Řecka a Kypru. Součástí skupiny byli i velice charizmatičtí organizátoři Vasilis, Apostolos a Evripides. Ubytováni jsme byli na pokojích po 3-4 lidech. Kvůli arktickému počasí (alespoň tak nám ho popisovali místní), které v době pobytu panovalo na Kypru byla na pokojích, určených zejména pro letní provoz, vcelku velká zima. Jídlo bylo celý týden přímo úžasné. Ochutnávali jsme typické středomořské jídlo se spoustou ryb a zeleniny. 

První den projektu byl zaměřen na seznamování účastníků. Poté už přišel čas na hlavní témata projektu, kterými byly rasismus, diskriminace a práce s předsudky. Každý národní tým si měl připravit workshop na zhruba 3 hodiny právě o jednom z těchto témat. Navzdory tomu, o jak závažné problémy ve společnosti se jedná, musím říct, že se toho všichni zhostili velice obstojně. Domů si každý odvezl spoustu nových načerpaných informací. Součástí programu byli i tzv. energizery a interkulturní večery, na kterých si jednotlivé země navzájem představily svoje tradice. Nechyběla ani ochutnávka sladkostí, jídla a pití dané země.

Program se skládal také ze dvou výletů a to do hlavního města Nikósie, a Larnaky, kde jsme se setkali s ředitelem místního muzea a posléze také s organizátory místní pomoci pro uprchlíky, kteří se na Kypru octnou. Poslední den se skládal ze závěrečné ceremonie předávání Youthpassů, zhodnocení projektu a rozlučkové oslavy.

Za celý český tým bych chtěl poděkovat organizaci EYCB za zprostředkování této výměny mládeže. Další poděkování míří celému českému týmů, kterému děkuji za vynikající spolupráci a aktivní přístup v aktivitách. Myslím že na tento týden budeme ještě dlouho vzpomínat.

                                                                                                         Jindřich Hemelík 

 

Možná se ti bude líbit