In Touch with Nature 1 — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Berne, Bremen, Německo

Termín konání: 13.—22. červenec 2024

Český tým: 7 účastníků (ve věku 14—17 let) + 2 group leadeři (ve věku 18+). 

Volná místa: Hledáme posledního group leadera-kluka (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €309 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Popis projektu:

With our project “In Touch With Nature 1″, we want to address the topic of environmental protection and healthy lifestyles by implementing a youth exchange on this topic. By spending multiple days outdoors on a Campsite being connected with nature, we want our participants to learn about nature protection and healthy lifestyles through being in nature and being active and sporty together.

We aim to address the lack of motivation and clear information that many youngsters have regarding sport and active lifestyles. Through organising activities such as outdoor games, such as climbing, we want to encourage the participants to try out new activities and discover the fun sides of being physically active together.

Project goals:

 • Address the lack of motivation and clear information that youngsters have regarding an active lifestyle,
 • Encourage the .participants to try out new activities and discover the fun side of being physically active together,
 • Promote environmentally friendly practices through various methods,
 • Show to youngsters the positive effects outdoor activities can have on their physical and mental wellbeing,
 • Share some basic knowledge on what youngsters can do to protect the environment.

Participants‘ profile:

 1. Between 14 – 17 years old (group leaders 18+)
 2. Resident of one of the following countries: Guadeloupe, Romania, Cyprus, Czech Republic, Croatia and Germany.
 3. Interested in topics of environmental protection and healthy lifestyle, outdoor activities, camping
 4. Willingness to be a part of multicultural group
 5. Participants don’t need to have good knowledge in English, but group leaders should be able to communicate in English
 6. Previous experience in Erasmus+ is not required, but participants should show initiative for learning new things and working with other young people
 7. All partners should do their best to create gender-balanced teams

Možná se ti bude líbit