Youth for Youth — Slovensko

single-image

Termín konání: 25.-31. říjen 2018

Místo konání: Ružomberok, Slovensko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pročtěte si info-packu. 

APV (advance planning visit): 5.-7. říjen 2018

Účastníci: Jakub Rech, Milan Marek, Zuzana Reháková, Lucie Černá, Tea Vulasová, Kamila Špendlíková, Miroslava Mauričová

Hostitelská organizace: Protect Work

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Youth for Youth, se konal 25. –  31.10. na Slovensku a to konkrétně na krásném místě Ružomberok pod Vlkolíncem v oblasti Sidorovo v blízkosti městečka Ružomberok.

Byli jsme ubytovaní v hostelu, který se nacházel v pěkné přírodě.

Projektu se zúčastnilo 4 evropských zemí Česko, Slovensko, Polsko, Ukrajina. Celý projekt byl na téma, jak se stát úspěšným. Bavili jsme se hodně o podnikání, zaměstnání, zboží, vládě. Projekt se konal v době 100. výročí vzniku Československé republiky.

První den byl seznamovací, hráli jsme různé hry, vykládali si o své zemi.

Dopoledne jsme vždycky vytvářeli skupinky, ve kterých jsme se bavili o daném tématu, které jsme měli zpracovat.  Komunikovali jsme ve skupinkách v anglickém jazyce. Následně potom každá skupinka musela prezentovat svoji práci, co vytvořila.

Každý večer po večeři se konal International Night. Jeden stát si musel přichystat prezentaci o své zemi, prezentovat své typické tradice. Státy si musely připravit svůj typický tanec a přivést typické pochutiny, sladkosti nebo nápoje. Osobně musím říct, že tento program je velmi dobrý. Vždy jsem ráda, že ochutnám nějaké typické potraviny jiného státu. 

Druhý den jsme navštívili starou vesničku v oblasti Sidorovo, která se nacházela na kopci s krásným výhledem. Měli jsme přednášku o tom, jak lidi žili v historii a mohli jsme se podívat i do malých domků.

Třetí den jsme jeli autobusem do obce Donovaly. Donovaly jsou obec na Slovensku v okrese Banská Bystrica. Je to velmi pěkné lyžařské středisko. Procházeli jsme obcí a postupně poznávali přírodu.

Čtvrtý den jsme vycestovali do hlavního města Bratislava. Společně jsme cestovali autobusem do města Malacek poblíž Bratislavy. Přijeli jsme do hotelu Spark Malacky, kde nám prezentovali podnikatelé o podnikání a jak se stát úspěšným. Následně jsme prezentovali podnikatelům, co jsme za minulé dny zpracovali. Potom jsme přejeli do hlavního města Bratislava. Šli jsme se podívat na pěknou vyhlídku Slavín (památník mrtvých). Také jsme navštívili Bratislavský hrad, Staré město, obchodní centrum Aupark. Kolem 18.00 jsme odjeli autobusem zpět na ubytování.

Pátý poslední den před odjezdem, jsme vytvářeli náramky z bavlny a korálků. Naučila nás to skupinka ze Slovenska.  Celý den byl takový, že jsme už nic nemuseli dělat a jenom jsme vyráběli náramky pro své příbuzné. Náramky se velmi vydařily, všichni byli nadšení, za takový program.

Pobyt velmi rychle utekl a všem to bylo líto. Každý večer jsme trávili spolu, hráli hry, nebo si vykládali. Mezi sebou jsme si vybudovali pěkné přátelství a doufám, že budeme stále v kontaktu. Musím pochválit hlavně ubytování a stravu, fakt super! Za mě si myslím, že toto téma projektu bylo těžké, ale i tak jsem se ho snažila pochopit, abych potom věděla, co mám dělat, když budu podnikat.

Na projektu se mi nelíbila úroveň angličtiny samotných organizátorů, byla velmi nízká. Nevysvětlovali nám nic, co se týče aktivit. Všechny akce museli mít na starosti Group leader, což si myslím, že takové povinnosti mají mít organizátoři. Špatně hodnotím informovanost o programu, o denních aktivitách. Účastníci neměli informace, který den se bude co konat. Věřím, že organizátoři projektu hodnocení od účastníků vzali v potaz a na jejich druhém projektu tyto chyby napraví.

Zuzana Reháková

Možná se ti bude líbit